اختیارات لازم برای واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی داده شده است

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: به هیات امنای ارزی همه اختیارات داده شده است تا نسبت به واردات واکسن کرونای تایید شده اقدام کند.

اختیارات لازم برای واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی داده شده است

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، اظهار کرد: از ابتدا تا کنون تاکید کمیته ملی واکسن کرونا بر آن بوده که هرگونه انجام کارآزمایی بالینی واکسن های خارجی در کشور منوط به مشارکت در تولید و انتقال فناوری خواهد بود.

او با اشاره به برگزاری 12 نشست هم اندیشی و جلسه کمیته ملی واکسن کووید 19 در ماه های گذشته، اضافه کرد: در این جلسات علاوه بر رهگیری و هدایت و برنامه ریزی برای واکسیناسیون همگانی اثربخش و ایمنی علیه بیماری کووید 19، موضوع تسهیل دستیابی به واکسن تولید داخل مستمرا پیگیری و تصمیم سازی شده که نتایج خوبی تا کنون دربر داشته است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو یادآوری کرد: در جلسه یازدهم کمیته ملی واکسن کووید 19 در آذر ماه، آیین نامه ثبت سریع و صدور مجوز واردات اضطراری واکسن کرونا پیشنهادی سازمان غذا و دارو نیز پس از بحث و بررسی، مورد تایید اعضای کمیته قرار گرفته و جهت ابلاغ، تقدیم مراجع ذیربط شده است.

جهانپور گفت: پیش نیاز های درخواستی سازمان جهانی بهداشت (WHO) و ساز و کار کواکس مبنی بر تعریف فرآیند و الزامات واردات واکسن با توجه به شرایط بحران و اضطراری کووید 19 در جهان برای دریافت به هنگام واکسن ایمن از شرکت های سازنده به منظور کاهش عواقب و پیامد های تداوم اپیدمی، ضروری خواهد بود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بیان نمود: تاکید وزیر بهداشت و کمیته ملی بر استفاده از گزینه های مطمئن واکسن برای کارکنان سلامت بوده و هست و زیرگروه های در اولویت این قشر عزیز برای واکسیناسیون در اولویت خواهند بود.

سخنگوی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی ادامه داد: با توجه به شرایط زمانی محدود عرضه واکسن های خریداری شده، مقرر شده است صرفا در این مورد خاص، بسته بندی اولیه سازنده دربردارنده اطلاعات نوع واکسن، روش و حجم تزریق و هشدار های اساسی به زبان مندرج مورد تایید باشد و برای لیبلینگ واکسن، مدل ارائه شده توسط مرجع تنظیم مقررات دارویی اروپا (EMA) مورد تایید است.

او شرح داد: برنامه کلی واکسیناسیون علیه کووید 19 تغییری نداشته است و مطابق برنامه قبلی، جهت های خرید مستقیم واکسن تایید شده، خرید از سبد کوواکس و واکسن تولید داخل به ترتیب جهت تامین واکسن مورد نیاز کشور برای واکسیناسیون همگانی علیه این بیماری بوده و مرجع تایید نهایی واکسن اعم از خارجی یا تولید داخل، سازمان غذا و دارو خواهد بود و فرآیند بررسی به رغم همه جهت های سریع تایید (Fast Track) کماکان زمانبر بوده و نیازمند تکمیل اطلاعات است و در این فرآیند، کیفیت و ایمنی مبتنی بر شواهد و مدارک فدای سرعت عمل نخواهد شد و ورود هرگونه واکسن از هر جهت، منوط به تایید مجوز موقت و اضطراری سازمان غذا و دارو است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: فرآیند واکسیناسیون هم در کشوری به گستردگی مثل ایران و برای درصد بالایی از جمعیت 84 میلیونی، زمانبر خواهد بود لذا حتی با تایید برخی واکسن ها و صدور مجوز مصرف اضطراری و واردات آن ها و متعاقبا آغاز واکسیناسیون در بازه زمانی چند روزه و چند هفته حتی چند ماه، کماکان رعایت های دستورالعمل های بهداشتی، اعمال محدودیت های هوشمند، استفاده از تجهیزات محافظت فردی و خودمراقبتی، فاصله گذاری فیزیکی و شستن مکرر دست ها با آب و صابون و استفاده از ضدعفونی کننده ها با دقت و جدیت مانند ماه های قبل باید ادامه داشته باشد.

او اضافه کرد: در خوش بینانه ترین شرایط، واکسیناسیون حتی بدون بروز حوادث غیرمترقبه ای مانند جهش های ویروس، یک شبه و یک ماهه و حتی چند ماهه نمی تواند سایه شوم این بیماری و همه گیری را از جوامع کوتاه کند و هرگونه عادی پنداری و اهمال فردی و عمومی حتی در میانه فصل واکسیناسیون می تواند فاجعه آمیز و بحران آفرین باشد و تا آخرین روز های خروج از اپیدمی و طغیان بیماری و حتی بعد از آن باید این هوشیاری و حساسیت در جامعه زنده بماند و خودمراقبتی و مشارکت فعال اجتماعی و بین بخشی باید در بالاترین وجه ممکن ادامه یابد.

جهانپور گفت: همانگونه که از قبل وعده داده شده، واکسیناسیون با واکسن موثر و بی خطر خارجی آغاز خواهد شد و با واکسن های تولید داخل ادامه خواهد یافت و با توکل به خداوند متعال حتی زودتر از بسیاری از کشور ها اتمام خواهد یافت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 6890

به "اختیارات لازم برای واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی داده شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختیارات لازم برای واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی داده شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید