ایست قیمتی در بازار قرمزپوش مسکن

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، آنالیز تازه ترین فایل های عرضه شده به بازار مسکن طی یکی دو هفته گذشته حکایت از آن دارد که قیمت پیشنهادی فروشنده ها به مراتب بالاتر از قیمت معاملات صورت گرفته در آبان و آذر بوده و انتظارات تورمی در میان فروشندگان بازار مسکن مرکز مشهود است.

ایست قیمتی در بازار قرمزپوش مسکن

به گزارش دنیای اقتصاد، اگرچه اعلام قیمت های پیشنهادی تند یا به اصطلاح قرمز که بالاتر از بازه مورد انتظار قیمتی در هر محله است، موضوع جدیدی در بازار مسکن شهر تهران نیست اما فراگیری آن در روزهای اخیر بسیار زیاد بوده و بازار مسکن را به یک بازار قرمزپوش (از بابت بالا بودن قیمت های پیشنهادی) تبدیل نموده است. وقتی قیمت های قرمز در بازار غلبه پیدا می نماید می تواند گویای دست کم یکی از دو رخداد احتمالی در بازار مسکن باشد که یکی از آنها بازگشت رونق به معاملات و دیگری بازگشت انتظارات تورمی (چه در شرایط رونق و چه در شرایط رکود معاملات) است.

بازار مسکن شهر تهران این روزها نشانی از بازگشت رونق ندارد، چراکه حداقل معاملات ماهانه ملکی در شرایط رونق به طور معمول 12 هزار فقره است و التهاب دلار نتوانست معاملات آذرماه را به بیش از 10 هزار فقره برساند. با این وصف قرمزپوش شدن لیست قیمت های پیشنهادی فروش مسکن تنها نشانه ای از این واقعیت است که انتظارات تورمی در بازار مسکن غالب شده و این موضوع بر رفتار فروشنده ها اثر گذاشته است. بعضی قیمت های اعلامی به حدی تند است که اگر برای توصیف آنها از اصطلاح پرت استفاده گردد، بیراه نیست. به عنوان مثال در منطقه ای که میانگین قیمت در معاملات ماه گذشته 60 میلیون تومان بوده، قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان های نوساز بعضا تا 100 میلیون تومان هم افزایش پیدا نموده است. با این حال شواهدی از انجام معاملات در محدوده قیمت های پرت وجود ندارد؛ چراکه اگر معامله در این سطوح قیمتی انجام می شد، تورم ماهانه مسکن در آذرماه باید به رقمی به مراتب بیشتر از حدود 2 تا 3 درصد می رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 14923

به "ایست قیمتی در بازار قرمزپوش مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایست قیمتی در بازار قرمزپوش مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید