این کشور جای چین را گرفت و پرجمعیت ترین در دنیا شد

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، طی سال گذشته، جمعیت دنیا به طور رسمی به 8 میلیارد نفر رسید و هند با پیشی گرفتن از چین، پرجمعیت ترین کشور دنیا شد.

این کشور جای چین را گرفت و پرجمعیت ترین در دنیا شد

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، مردم در سراسر دنیا 11 جولای را به عنوان روز دنیای جمعیت می دانند که به وسیله سازمان ملل متحد برای تمرکز بر فوریت و اهمیت مسائل جمعیتی ازجمله رابطه آن با محیطزیست و توسعه انسانی تعیین شده است. اخبار منتشرشده در این روز نشان داد که طی 12 ماه گذشته، دنیا شاهد دو نقطه عطف جمعیتی قابل توجه بوده است؛ اول، در نوامبر 2022، جمعیت دنیا به طور رسمی به 8 میلیارد نفر رسید. دوم، طبق برآورد های سازمان ملل، در آوریل امسال، هند از چین پیشی گرفت و به پرجمعیت ترین کشور دنیا تبدیل شد.

علیرغم اینکه جمعیت دنیا همچنان در حال رشد است، سرعت رشد آن در واقع کند می گردد. در اوایل امسال، کره جنوبی بار دیگر رکورد خود را برای پایین ترین نرخ باروری در دنیا شکست، در حالی که سایر کشور های آسیایی ازجمله ژاپن و چین نیز پایین ترین نرخ زاد و ولد خود را ثبت کردند.

چگونه جمعیت دنیا در 70 سال 3 برابر شد؟

تا سال 1955، 2.8 میلیارد نفر روی زمین زندگی می کردند. امروزه این جمعیت فقط مربوط به هند و چین است. جمعیت دنیا از 2.5 میلیارد نفر در سال 1950 به 8 میلیارد نفر در سال 2022 رسید که نشان می دهد جمعیت دنیا سه برابر شده است. طبق برآورد های بخش جمعیت سازمان ملل، جمعیت دنیا تا سال 2050 به حدود 9.7 میلیارد نفر خواهد رسید. انتظار می رود تا سال 2050، پس از هند و چین، نیجریه به سومین کشور پرجمعیت دنیا تبدیل گردد و پس از آن ایالات متحده، پاکستان، اندونزی، برزیل، جمهوری دموکراتیک کنگو، اتیوپی و بنگلادش به ترتیب قرار گیرند.

آیا جمعیت کشور شما در حال افزایش یا کاهش است؟

به عبارت ساده، جمعیت یک کشور را می توان با چهار عامل تولد، مرگ، مهاجرت (افراد وارد شده به کشور و افراد خارج شده از کشور) تعیین کرد. اگر تعداد زاد و ولد و افراد وارد شده به کشور از تعداد مرگ ومیر و افراد خارج شده از کشور بیشتر گردد، جمعیت کشور افزایش می یابد و چنانچه برعکس این امر اتفاق بیفتد، جمعیت کاهش می یابد.

در سال 2022، نزدیک به 134 میلیون نوزاد در سراسر دنیا به دنیا آمدند. این رقم به طور میانگین تولد 367 هزار نوزاد در روز است. اگرچه این رقم ممکن است زیاد به نظر برسد، اما در واقع کمترین تعداد نوزادان از سال 2001 است.

تعداد مرگ ومیر ها در سراسر دنیا نیز به تدریج از کمتر از 50 میلیون نفر قبل از دهه 1990 به 58 میلیون نفر در سال 2019 افزایش یافته است. با این حال، در طول همه گیری کووید-19، مرگ ومیر ها به شدت افزایش یافته است. در سال 2020، 63 میلیون مرگ ومیر ثبت شد. در سال 2021 به رکورد 69 میلیون نفر رسید. طبق برآوردها، حدود 67 میلیون مرگ در سال 2022 ثبت شده است.

خالص جمعیت دنیا 0.8 درصد رشد نموده است

قاره آفریقا سریعترین رشد جمعیت در دنیا را داراست و جمعیت کشور هایی از جمله نیجر، اوگاندا، جمهوری دموکراتیک کنگو، آنگولا، چاد، مالی و سومالی هر کدام با نرخی بیش از 3درصد در سال رشد می نمایند. از طرف دیگر، بیشتر جمعیت های دنیا با سریع ترین کاهش در اروپا و آسیای شرقی قرار دارند. نرخ پایین زاد و ولد، دولت ها را وادار نموده است که طیف وسیعی از مشوق های مالی و حمایتی از مادران تازه را ارائه دهند. به عنوان مثال، در کره جنوبی به والدین تازه پیشنهاد پرداخت نقدی 10هزار و 500 دلاری در کوشش برای جلوگیری از یک فاجعه جمعیتی و مالی در حال وقوع است.

به طورکلی، کاهش و پیری جمعیت چالش های بزرگی را برای بازار کار و اقتصاد ایجاد می نماید. در کنار کاهش تعداد افراد در سن کار، اصلاحات قابل توجهی برای انطباق خدمات اجتماعی و سیستم های مراقبت های بهداشتی جهت سازگاری با پیری فزاینده جمعیت لازم است.

میانگین سنی در کشور شما چقدر است؟

یک معیار مفید برای درک جمعیت یک کشور، توجه کردن به سن میانه آن کشور است که نشان دهنده سنی است که نیمی از یک جمعیت تعیین مسن تر و نیمی جوان تر هستند. برای اولین بار در تاریخ ثبت شده، میانگین سنی دنیای اکنون بالای 30 سال است.

جمعیت دنیا از سال 1800، 8 برابر شده است، از یک میلیارد تخمین زده شده در سال 1804 به 8 میلیارد در سال 2022 رسید. این رشد را می توان تا حد زیادی به توسعه پزشکی مدرن و صنعتی شدن کشاورزی نسبت داد که باعث افزایش منابع دنیای غذا شد. در حالی که جمعیت دنیا همچنان به بالاترین حد خود می رسد، کارشناسان جمعیت شناسی اشاره نموده اند که نرخ رشد سالانه به طور مداوم به زیر یک درصد کاهش یافته است. بر اساس این پیش بینی ها، انتظار می رود جمعیت دنیا در دهه 2080 به حدود 10.4 میلیارد نفر برسد و تا سال 2100 در این سطح باقی بماند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 16418

به "این کشور جای چین را گرفت و پرجمعیت ترین در دنیا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این کشور جای چین را گرفت و پرجمعیت ترین در دنیا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید