تشخیص زود هنگام بیماری های روماتیسمی با یاری هوش مصنوعی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، دانشمندان دانشگاه بن آلمان پیروز به کشف روشی شدند که می تواند با یاری هوش مصنوعی، بیماری های روماتیمسی را به موقع تشخیص دهد.

تشخیص زود هنگام بیماری های روماتیسمی با یاری هوش مصنوعی

به گزارش خبرنگار مدیکال نت، وجود سرطان سیستم لنفاوی اغلب با تجزیه و تحلیل نمونه های خون یا مغز استخوان معین می گردد. تیمی به رهبری پروفسور دکتر پیتر کراویتز از دانشگاه بن آلمان در سال 2020 نشان داده بود هوش مصنوعی می تواند در تشخیص چنین لنفوم ها و لوسمی ها یاری کند.

این فناوری به طور کامل از پتانسیل همه مقادیر میزان گیری استفاده می نماید و سرعت و عینیت تجزیه و تحلیل را در مقایسه با فرآیند های معین شده افزایش می دهد. این روش اکنون بیشتر پیشرفته است تا آزمایشگاه های کوچکتر هم بتوانند از این روش یادگیری ماشینی با دسترسی آزاد بهره مند شوند که یک گام مهم در جهت عمل بالینی است. این مطالعه اکنون در مجله Patterns منتشر شده است.

هنگامی که گره های لنفاوی متورم می شوند با علائمی مانند کاهش وزن، خستگی، تب و عفونت بروز می نمایند، این ها علائم معمول لنفوم های بدخیم سلول B و لوسمی های مربوط به آن هستند. در صورت مشکوک بودن به چنین سرطانی در سیستم لنفاوی، پزشک نمونه خون یا مغز استخوان را گرفته و به آزمایشگاه های تخصصی ارسال می نماید.

فلوسیتومتری روشی است که در آن سلول های خونی با سرعت زیاد از سنسور های میزان گیری عبور می نمایند. بسته به شکل، ساختار یا رنگ سلول ها می توان ویژگی های آن ها را تشخیص داد. تشخیص و معین دقیق سلول های پاتولوژیک هنگام ایجاد تشخیص مهم است.

آزمایشگاه ها از آنتی بادیهایی استفاده می نمایند که به سطح سلول ها متصل شده و با رنگ های فلورسنت ترکیب می شوند. از چنین نشانگر هایی می توان برای تشخیص تفاوت های کوچک بین سلول های سرطانی و سلول های خونی سالم هم استفاده کرد. فلوسیتومتری میزان زیادی داده فراوری می نماید. به طور میانه ، بیش از 50 هزار سلول در هر نمونه میزان گیری می گردد، سپس این داده ها معمولا با ترسیم بیان نشانگر های مورد استفاده در مقابل یکدیگر روی صفحه تجزیه و تحلیل می شوند.

به همین علت کراویتز به همراه نانیتیتا مالش و مکس ژائو، دانشمندان علوم زیستی، آنالیز کردند که چگونه می توان از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده های سیتومتری استفاده کرد. این تیم بیش از 30 هزار مجموعه داده از بیماران مبتلا به لنفوم سلول B را برای آموزش هوش مصنوعی (AI) در نظر گرفت.

ناندیتا مالش، نویسنده اصلی مقاله می گوید: هوش مصنوعی از داده ها نهایت استفاده را برده و سرعت و عینی بودن تشخیص ها را افزایش می دهد نتیجه ارزیابی های هوش مصنوعی یک تشخیص پیشنهادی است که هنوز باید به وسیله پزشک تایید گردد. در این فرآیند، هوش مصنوعی نشانه هایی از سلول های شاخص را ارائه می دهد.

ابزار آنلاین نو برای یاری به کادر پزشکی برای پشتیبانی سریع بیماران کووید -19

رویکرد هوش مصنوعی به شناسایی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که از درمان مسدود نماینده بتا سود خواهند برد یاری می نماید

ابزار غربالگری CRISPR هدف درمانی نوی را برای درمان لوسمی میلوئید حاد معین کند.

نمونه های خون و داده های سیتومتر از آزمایشگاه سرطان خون مونیخ (MLL)، Charité - Universitätsmedizin Berlin، بیمارستان دانشگاهی Erlangen و بیمارستان دانشگاه بن گرفته شد. متخصصان این موسسات نتایج هوش مصنوعی را آنالیز کردند.

کراویتز می گوید: استاندارد طلای تشخیص به وسیله متخصصان خون است که می تواند نتایج آزمایش های اضافی را هم در نظر بگیرد. هدف استفاده از هوش مصنوعی جایگزینی پزشکان نیست، بلکه استفاده بهینه از اطلاعات موجود در داده هاست. ویژگی نو و فوق العاده هوش مصنوعی که اکنون ارائه شده در امکان انتقال دانش نهفته است: به خصوص آزمایشگاه های کوچکتر که توانایی تخصص در زمینه بیوانفورماتیک خود را ندارند و یا ممکن است نمونه های بسیار کمی برای توسعه هوش مصنوعی خود از ابتدا داشته باشند، می توانند از این مزیت بهره مند شوند. پس از یک مرحله آموزشی کوتاه که طی آن هوش مصنوعی با ویژگی های آزمایشگاه نو آشنا می گردد، می تواند از دانش مشتق شده از هزاران مجموعه داده استفاده کند.

این تیم پتانسیل عظیمی در این فناوری می بیند؛ بنابراین محققان بعلاوه می خواهند با فراورینمایندگان اصلی تجهیزات و نرم افزار های تجزیه و تحلیل همکاری نمایند تا استفاده از هوش مصنوعی را بیشتر پیش ببرند. به اسم مثال در خصوص لنفوم های سلول B، داده های ژنتیکی و سیتومورفولوژیکی هم برای تایید تشخیص ها جمع آوری می گردد. کراویتز که بعلاوه عضو دانشگاه بن است، می گوید: اگر ما بتوانیم از هوش مصنوعی برای این روش ها هم استفاده کنیم، ابزار قوی تری خواهیم داشت.

هوش مصنوعی پیشرفته در اصل می تواند برای تشخیص بیماری های روماتیسمی که اغلب بر اساس داده های فلوسایتومتری هم استفاده می شوند، مورد استفاده قرار گیرد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 9590

به "تشخیص زود هنگام بیماری های روماتیسمی با یاری هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زود هنگام بیماری های روماتیسمی با یاری هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید