تمامی اطلاعاتی که باید از برگزیت و بریتانیا بدانید

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، 23 ژوئن 2016 (3 تیر 1395) یک همه پرسی درباره ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا برگزار گردید که در آن 17.4 میلیون نفر (51.9 درصد رأی دهندگان) به خروج و 16.1 میلیون نفر (48.1 درصد) به ماندن رأی دادند.

تمامی اطلاعاتی که باید از برگزیت و بریتانیا بدانید

برگزیت یعنی چه؟

کلمه برگزیت مخفف عبارت British Exit و به معنی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.

اتحادیه اروپا چیست؟

اتحادیه اروپا اتحادیه ای سیاسی و مالی است که 28 کشور اروپایی عضو آن هستند و مقر بسیاری از نهادهای آن در بروکسل، پایتخت بلژیک است.

کشورهای عضو این اتحادیه اجازه تجارت آزادانه با یکدیگر را دارند، قوانین و استانداردهایشان در بسیاری از حوزه ها یکی است و شهروندانشان می توانند آزادانه و بدون دریافت ویزا به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا مهاجرت نمایند.

چرا بریتانیا دارد اتحادیه اروپا را ترک می نماید؟

23 ژوئن 2016 (3 تیر 1395) یک همه پرسی درباره ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا برگزار گردید که در آن 17.4 میلیون نفر (51.9 درصد رأی دهندگان) به خروج و 16.1 میلیون نفر (48.1 درصد) به ماندن رأی دادند.

چرا رفراندوم برگزیت برگزار گردید؟

دیوید کامرون نخست وزیر پیشین بریتانیا وعده داده بود که در صورت پیروزی حزبش (حزب محافظه کار) در انتخابات مجلسی سال 2015، عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا را به همه پرسی بگذارد.

چرا مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند؟

مردم دلایل مختلفی برای رأی دادن به برگزیت داشتند. متوقف کردن مهاجرت آزادانه از کشورهای دیگر عضو اتحادیه به بریتانیا، پس دریافت اختیار کامل تدوین قوانین و استانداردها، توقف پرداخت حق عضویت سالانه و داشتن اختیار بستن قراردادهای تجارت آزاد با کشورهای دیگر دنیا از جمله دلایلی است که طرفداران خروج به عنوان فواید برگزیت ذکر می نمایند.

برگزیت چه زمانی قرار است اتفاق بیفتد؟

برای ترک اتحادیه اروپا، بریتانیا باید طبق ماده 50 پیمان لیسبون درخواست رسمی اش را اعلام می کرد. این درخواست نزدیک به یک سال پس از برگزاری رفراندوم، 29 مارس 2017 در نامه ای داده شد.

طبق ماده 50، دو سال پس از این درخواست، یعنی 29 مارس 2019 (9 فروردین 1398) عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا به انتها می رسد.

دو طرف در این مدت فرصت دارند با مذاکره درباره شرایط خروج، به توافق برسند.

چه احتیاجی به توافقنامه خروج هست؟

در طول چهار دهه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا، اقتصاد، قوانین و جامعه بریتانیا عمیقاً به این اتحادیه گره خورده است.

توافقنامه خروج تکلیف این سه موضوع را تعیین می نماید:

میزان بدهی بریتانیا به اتحادیه اروپا

حقوق بریتانیایی هایی که به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا مهاجرت نموده اند و نیز حقوق اروپایی هایی که به بریتانیا مهاجرت نموده اند

وضعیت مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند

طبق این توافقنامه، پس از خروج یک دوره تقریباً دو ساله گذار شروع می گردد که در آن وضعیت فعلی روابط تجاری حفظ می گردد تا دو طرف بتوانند درباره امضای یک پیمان تجارت آزاد مذاکره نمایند.

دو طرف در کنار توافقنامه خروج، یک بیانیه سیاسی مشترک هم امضا نموده اند از نظر حقوقی الزام آور نیست و هدفش اعلام خواسته های دو طرف در روابطشان پس از برگزیت است.

14 ژانویه 2019 نمایندگان مجلس بریتانیا با اختلاف 230 رأی توافقنامه خروج را رد کردند.

توافقنامه خروج در چه مرحله ای است؟

پس از یک سال و نیم مذاکره، نوامبر 2018 دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر یک متن 585 صفحه ای به توافق رسیدند.

این توافقنامه به عنوان یک عهدنامه بین المللی برای اجرا باید به تصویب مجلس بریتانیا و مجلس اروپا برسد.

ولی مجلس بریتانیا 15 ژانویه 2019 (25 دی 1397) با 202 رأی موافق در برابر 432 رأی مخالف این توافقنامه را رد کرد.

البته چه توافقنامه خروج به تصویب نهایی برسد چه نه، بریتانیا قرار است 29 مارس اتحادیه اروپا را ترک کند.

دلیل مخالفت مجلس بریتانیا با توافقنامه خروج چیست؟

جناح های سیاسی مختلف به دلایل متفاوتی علیه توافقنامه رأی دادند. حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، و نیز نمایندگان هوادار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد بریتانیا مضر است.

در سوی دیگر، طرفداران سرسخت برگزیت معتقدند این توافقنامه کنترل کامل همه امور را به بریتانیا برنمی گرداند و مخصوصاً نگرانند که بخش مربوط به مرز ایرلند شمالی، باعث می گردد بریتانیا تا ابد در قید و بندهای اتحادیه اروپا بماند.

مشکل مرز ایرلند شمالی چیست؟

ایرلند شمالی در کنار انگلستان، ولز و اسکاتلند، بریتانیا را تشکیل می دهد.

جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و پس از برگزیت، مرز بین این کشور و ایرلند شمالی (که بخشی از بریتانیاست) به یک مرز خارجی اتحادیه اروپا تبدیل می گردد.

در حال حاضر این مرز نامرئی است؛ به این معنی که هیچ گونه تجهیزات یا پاسگاه های مرزی و گمرکی در مرز دو کشور وجود ندارد.

بریتانیا و جمهوری ایرلند می خواهند این مرز را پس از برگزیت هم به همین شکل نگه دارند. برای این کار، تدابیری در توافقنامه خروج در نظر گرفته شده که به حصار معروف است؛ ولی این بخش توافقنامه در بریتانیا جنجال ساز شده است.

آیا ممکن است برگزیت به تعویق بیفتد؟

بله؛ اگر بریتانیا درخواست کند مهلت مذاکرات تمدید گردد و هر 27 کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا با آن موافقت نمایند، تاریخ برگزیت می تواند تغییر کند.

آیا ممکن است بریتانیا در اتحادیه اروپا باقی بماند؟

بله؛ طبق حکم دیوان دادگستری اروپا، بریتانیا می تواند پیش از موعد خروج، درخواستش را به صورت یک جانبه پس بگیرد و برای ماندن، احتیاجی به تأیید دیگر اعضا ندارد. تنها شرطش این است که تصمیم به ماندن در اتحادیه در فرآیندی دمکراتیک گرفته شده باشد؛ به این معنی که مثلاً این موضوع به تصویب مجلس بریتانیا رسیده باشد یا در یک همه پرسی دیگر، مردم بریتانیا به ماندن رأی داده باشند.

حالا چه می گردد؟

اگر هیچ اتفاقی نیفتد، بریتانیا بدون توافقی درباره خروج 29 مارس 2019 از اتحادیه اروپا خارج می گردد. بسیاری گمان می نمایند چنین اتفاقی، ضربه مهلکی به اقتصاد بریتانیا بزند.

اگر مجلس بریتانیا توافقنامه خروج فعلی (یا نسخه اصلاح شده ای از آن) را تصویب کند و برگزیت طبق آن انجام می گردد. البته اصلاح توافقنامه به تأیید سران 27 کشور عضو اتحادیه احتیاج دارد.

گزینه دیگر این است که بریتانیا نظرش را تغییر دهد و در اتحادیه اروپا بماند.

برگزیت برای مردم کشورهای دیگر چه اهمیتی دارد؟

برگزیت می تواند باعث کند شدن رشد مالی بریتانیا و اتحادیه اروپا گردد؛ اتحادیه ای که بزرگ ترین بلوک مالی دنیا است. چنین اتفاقی می تواند در کوتاه مدت و درازمدت روی اقتصاد دنیا و حتی قیمت نفت تأثیر بگذارد.

در کنار این، برگزیت از یک طرف می تواند وزن اتحادیه اروپا در معادلات دنیای را کمتر کند و از طرف دیگر ممکن است مواضع بریتانیا در دیپلماسی و مناقشه های بین المللی به آمریکا نزدیک تر گردد.

منبع: بی بی سی

منبع: زندگی امروز
انتشار: 5 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 353

به "تمامی اطلاعاتی که باید از برگزیت و بریتانیا بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمامی اطلاعاتی که باید از برگزیت و بریتانیا بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید