توسعه صادرات غیرنفتی در گروی حمایت از صادرکنندگان و دیپلماسی مالی است

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، دولت دوازدهم، ماه های پایانی فعالیت خود را سپری می نماید؛ آن هم در شرایطی که با محدودیت های ناشی از اعمال تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، درآمدهای نفتی تقریباً به صفر رسیده و صادرات نیز محدود شده است. به باور فعالان مالی در شرایط فعلی، عظیم ترین تنگنای دولت برای اداره اقتصاد در بخش های گوناگون کمبود درآمدهای ارزی است که آثار ناخوشایندی بر فعالیت های مالی و متغیرهای کلان برجای گذاشته است. در همین ارتباط است که توسعه صادرات و حمایت از صادرنمایندگان به عنوان اولین و تنها راهکار جبران کمبود درآمدهای ارزی دولت عنوان می گردد و فعالان بخش خصوصی تأکید می نمایند که دولت در یک سال باقی مانده، باید پایه گذار جریان تازه ای در جهت صادرات باشد.

توسعه صادرات غیرنفتی در گروی حمایت از صادرکنندگان و دیپلماسی مالی است

عباس آرگون نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران هم تأکید می نماید در شرایطی که به دلیل تحریم ها، فروش نفت ایران تقریباً به صفر رسیده است و شیوع ویروس کرونا هم اقتصاد داخلی را بیش ازپیش در تنگنا قراردادِ است، مهم ترین اولویت کاری که دولت دوازدهم باید در دستور کار خود قرار دهد، حمایت از صادرات به خصوص صادرات کالاهای غیرنفتی است.

او در همین زمینه در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران بر ضرورت اهمیت و نقش دیپلماسی مالی در توسعه تجارت با کشورها، به خصوص کشورهای همسایه تأکید می نماید و می گوید: امروزه بیشتر کشور ها به منظور فراهم کردن بهره برداری های مالی و توسعه آن دارای یک دیپلماسی فعال هستند. به بیانی بهتر، همه کشور ها به دنبال بهره برداری مالی از سیاست خارجی خودشان هستند. بدون شک افزایش دیپلماسی مالی در توسعه مالی نقش مؤثری خواهد داشت و یاری مؤثری در جبران کمبود درآمدهای ارزی دولت خواهد داشت.

آرگون ادامه می دهد: شرایط کرونا در کنار تحریم ها به پیچیدگی وضعیتی که صادرکنندگان با آن روبه رو هستند، افزوده است و در این شرایط، دولت باید برای یاری به خود هم که شده از صادرکنندگان حمایت داشته باشد. به خصوص کالاهای مزیت صادراتی. یکی از عظیم ترین دغدغه های فعالان مالی ظرف چند ماه گذشته و کنونی محدودیت صادرات است. به دلیل تشدید تحریم ها حمل ونقل، بیمه و نقل وانتقال پول سخت شده است و به طور حتم این سختی ها صادرات را کاهش می دهد. از سوی دیگر بعضی مسائل داخلی به محدودیت بیشتر صادرات دامن می زند که ازجمله آن بحث الزام بازگشت ارز و پیمان سپاری ارزی است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در ادامه صحبت های خود به نقش بازار سرمایه در جذب نقدینگی و ثبات مالی اشاره و تأکید می نماید که بهره برداری از ظرفیت های این بازار در گروی اقدامات عملیاتی است.

به باور او، رشد بازار سرمایه باید با پذیرش بنگاه های مالی مختلف همراه باشد و پول های جذب شده به این بازار در بین همین بنگاه های مالی در گردش باشد نه افراد؛ در غیر این صورت شاهد شکل گیری حباب در بورس خواهیم بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 4738

به "توسعه صادرات غیرنفتی در گروی حمایت از صادرکنندگان و دیپلماسی مالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه صادرات غیرنفتی در گروی حمایت از صادرکنندگان و دیپلماسی مالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید