خبرنگاران نحوه واگذاری بنگاه های دولتی در سال آینده

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، تهران - خبرنگاران - براساس تبصره دو لایحه بودجه سال 1400، دولت می تواند بنگاه های دولتی را پس از احراز صلاحیت حرفه ای و اهلیت متقاضی بوسیله روش های مختلف واگذار کند.

خبرنگاران نحوه واگذاری بنگاه های دولتی در سال آینده

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، براساس تبصره دو ماده واحده لایحه بودجه سال 1400 که امروز (چهارشنبه) به مجلس ارایه شد، دولت می تواند بنگاه های دولتی را پس از احراز صلاحیت حرفه ای و اهلیت متقاضی واگذار کند.

براساس این مصوبه، وزارت اموراقتصادی و دارایی مجاز است همه یا بخشی از سهام و دارایی های دولتی دستگاه های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه و باقی مانده سهام متعلق به دولت و شرکت های دولتی در بنگاه های مشمول واگذاری را براساس روش های درج شده در قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی واگذار و منابع به دست آمده را واریز کند.

علاوه بر این روش، به واگذاری سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) تاکید و اعلام شده است، تشکیل این صندوق ها مشروط بر این است که مدیریت دولتی آن به صورت بلندمدت ادامه دار نباشد.

طبق این مصوبه عرضه سهام به روش ثبت سفارش با برخی از شرایط مجاز است که براساس آن در ابتدا وزارت اقتصاد و دارایی مجاز است سهام شرکت های تابعه در بورس تهران و فرابورس ایران را که در مالکیت دستگاه های اجرایی یا شرکت های تابعه آنها یا بانک های دولتی قرار دارند در چارچوب روش های مندرج در این جزء واگذار کند.

براساس این تبصره، با واگذاری در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس پس از ایجاد صندوق های سرمایه گذاری، انتقال سهام مذکور در قالب معاملات خارج از جلسه رسمی معاملات بین صندوق ها، عرضه واحدها و صندوق های سرمایه گذاری به مردم امکان پذیر است.

همچنین عرضه سهام شرکت ها به روش ثبت سفارش یا در قالب صندوق های سرمایه گذاری تا سقف 30 درصد مشمول تخفیف است که این میزان تخفیف توسط هیات وزیران تعیین می شود.

علاوه برااین در مصوبه مزبور، وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی مجازند با هماهنگی وزارت اموراقتصادی و دارایی نسبت به تامین صندوق ها با حداقل سرمایه 10 میلیارد ریال به شکل نقد یا غیرنقد اقدام کنند.

در بخش دیگر این مصوبه آمده است بانک های دولتی مکلف هستند همکاری های لازم در اخذ سفارش های خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق یا سهام موضوع این مصوبه را از طریق شعب خود انجام دهند.

در ادامه این تبصره آمده است که شورای عالی بورس مکلف است ساز و کار نحوه اجرای اساسنامه صندوق های مذکور را برای تصویب در هیات وزیران به گونه ای پیشنهاد کند که وزیر تخصصی مربوطه یا کننده معرفی شده توسط وی، از طرف دولت به عنوان دارنده واحدهای سرمایه گذاری ممتاز صندوق، مسوولیت اعمال مدیریت و حقوق مالکانه واحدهای سرمایه گذاری را بر عهده داشته باشد.

همچنین درصدی از مبلغ پذیره نویسی به تایید وزیر امور اقتصاد و دارایی به بازار گردانی واحدهای صندوق اختصاص می یابد.

بدهی دولت به بخش های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از محل واگذاری اموال و دارایی های متعلق به دولت، موسسات و شرکت های دولتی قابل پرداخت است.

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، لایحه بودجه سال 1400 امروز (چهارشنبه) توسط حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری، با سقف 2400 هزار میلیارد تومان به مجلس شورای اسلامی ارایه شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 6237

به "خبرنگاران نحوه واگذاری بنگاه های دولتی در سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نحوه واگذاری بنگاه های دولتی در سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید