راهکار کاهش قیمت مسکن

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، درحالی که تعویق خرید به عنوان یکی از راهکارهای مسؤولان دولتی و نمایندگان مجلس برای شکستن قیمت مسکن ابراز شده، کارشناسان می گویند که رشد قیمت مسکن از متغیرهای کلان نشأت گرفته و نخریدن، راه چاره کاهش قیمت ها نیست. آنان معتقدند تقویت عرضه و تقاضا باید به طور همزمان دنبال گردد.

راهکار کاهش قیمت مسکن

به گزارش خبرنگاران، بازار مسکن در ماه های اخیر با وجود کاهش حدود 60 درصدی معاملات، راستا افزایش قیمت را در پیش گرفت و به همین دلیل کارشناسان معتقدند معادلات بازار مسکن با توجه به مناسبات اقتصادی به هم خورده است. در خردادماه میانگین قیمت مسکن شهر تهران به متری 13.3 میلیون تومان رسید. در این شرایط وزیر راه و شهرسازی، چاره را در خرید نکردن دیده و گفته است: در این شرایط بحرانی، مردم باید احتیاط نمایند و خرید ننمایند تا شرایط آرام گردد. یک نماینده مجلس هم گفته که می توان با ایجاد موجی جهت عدم خرید مسکن، بازار را به سمت کاهش قیمت ها سوق داد. مجید کیانپور البته بیان نموده است: این مسئله در کوتاه مدت می تواند از تقاضاها بکاهد، اما این اقدام راهکار قطعی نیست، بلکه دولت باید به دنبال اجرای سیاست ها و برنامه هایش باشد.

یک کارشناس: نمی توان با سرکوب تقاضا قیمت ها را پایین آورد

کارشناسان معتقدند نوسانات بازار مسکن ناشی از متغیرهای بنیادین است که نمی توان با خرید نکردن، قیمت ها را پایین آورد.

سلمان خادم المله، تحلیل گر بازار مسکن در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: عواملی که باعث افزایش قیمت مسکن شده، تحت تأثیر افزایش تقاضا نبوده که حالا با نخریدن، قیمت ها کاهش پیدا کند. عوامل بنیادین از جمله رشد نقدینگی، جهش بازارهای موازی، تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی به افزایش قیمت مسکن منجر شده و اگر دولت قصد کنترل بازار مسکن را دارد باید ابتدا روی متغیرهای بنیادین کار کند.

وی تاکید نمود: این که بخواهیم با سرکوب تقاضا قیمت مسکن را کاهش دهیم، امکان پذیر نیست. مردم همین الان هم در حال نخریدن مسکن هستند؛ چرا که توان اقتصادی خرید ندارند. اگر بخواهیم کاری انجام دهیم که معاملات بیش از این کاهش پیدا کند سیستم اقتصاد مسکن به هم می ریزد. اتفاقاً برعکس، باید تقاضا را در دهک هایی که توان اقتصادی دارند تقویت کرد.

به گفته خادم المله در حال حاضر دولت به صورت جدی نمی تواند وضعیت بازار مسکن را کنترل کند و باید منتظر بماند تا تکلیف متغیرهای کلان روشن گردد.

عرضه و تقاضا باید همزمان تقویت گردد

هم چنین مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: بعد از جهش قیمت مسکن، سقف تسهیلات افزایش پیدا ننموده، توان تقاضا هم رشد نداشته، در نتیجه توان مصرف نماینده خود به خود پایین آمده و نیازی نیست به نخریدن توصیه گردد. تنها راهکار این است که منابع اقتصادی محدود متقاضیان را به سمت فراوری مسکن راهنمایی کنیم. انواع مکانیزم های تأمین اقتصادی در این زمینه وجود دارد که افراد می توانند تا دو سه سال آینده صاحب خانه شوند. با این روش، اوضاع رکودی که در بخش عرضه و فراوری مسکن وجود دارد در مقیاس دو یا سه سال آینده بهتر می گردد.

وی با اشاره به کاهش 60 درصدی معاملات در خردادماه و کاهش 40 درصدی در فصل بهار نسبت به زمان مشابه سال قبل گفت: با وجود افت شدید معاملات، رشد ماهیانه قیمت در اردیبهشت ماه 12 درصد و در خرداد 5 درصد بود. یعنی در شرایطی قرار گرفته ایم که بازار از لحاظ توان خرید مصرف نماینده، قفل شده و تقاضای مؤثر بسیار محدود شده است. بنابراین پارامترهایی مثل بازارهای ارز، طلا، سهام و رشد نقدینگی، تأثیر اصلی را در قیمت و وضعیت خرید و فروش مسکن ایجاد نموده است.

روانشادنیا اظهار داشت: شتاب افزایشی که سال 1397 در پروانه های ساختمانی ایجاد شده بود به دلیل پایین آمدن توان خریداران، در شش ماهه دوم همان سال با افت روبرو شد. لذا باید دنبال راهکار هایی باشیم که عرضه و تقاضا را به شکل همزمان تقویت کنیم.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 536

به "راهکار کاهش قیمت مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکار کاهش قیمت مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید