خبرنگاران گزارش رویترز از کوشش اروپایی ها برای حفظ برجام

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، تهران- خبرنگاران- خبرگزاری رویترز بامداد چهارشنبه در گزارشی از کوشش های اروپا برای حفظ برجام و احتمال سفر وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه به تهران اطلاع داد و این اقدامات را آخرین کوشش ها در جهت دیپلماتیک خواند.

خبرنگاران گزارش رویترز از کوشش اروپایی ها برای حفظ برجام

برای لذت بردن از تور اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

رویترز در این گزارش نوشت: آلمان، انگلیس و فرانسه در حال برنامه ریزی برای کوشش جدیدی هستند تا به رغم تهدیدهای تهران برای کاهش تعهداتش در برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام)، این توافق را حفظ نمایند اما محتمل است این اقدامات، آخرین کوشش های اروپایی ها در حوزه دیپلماتیک باشد.

رویترز اضافه نمود: در حالی که واکنش اولیه ایران به خروج ترامپ از برجام، انتظار برای سرانجام یافتن دوره ریاست جمهوری او و امید به انتخاب شخص دیگری در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا بود، اما اقدام ناگهانی ترامپ در اردیبهشت ماه سال جاری برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران محاسبات آنها را تغییر داد.

این گزارش با اشاره به اینکه ایران تهدید نموده تا 10 روز دیگر ذخیره اروانیوم غنی شده اش را از حد مجاز در توافق هسته ای فراتر می برد، اضافه نمود: یک دیپلمات بلندپایه اتحادیه اروپا در این باره گفته که اگر آنها این کار را بنمایند، اصولاً به معنای سرانجام بازی برای اتحادیه اروپا خواهد بود.

رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی گزارش داد که سه کشور اروپایی طرف برجام در روزهای آینده فعالیت دیپلماتیک خود را از جمله به وسیله نشست هایی میان مدیران سیاسی این کشورها و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در بروکسل تشدید خواهند کرد.

از سوی دیگر، برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران پنجشنبه هفته آینده یعنی در همان روزی که ایران گفته بخش دیگری از تعهدات برجامی خود را کاهش می دهد، در پاریس با نمایندگان سه کشور اروپایی دیدار می نماید.

رویترز همچنین از احتمال سفر وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه برای گفت وگو پیرامون برجام به تهران اطلاع داد و اضافه نمود: البته این سفر در حال حاضر فقط یک گزینه است.

همچنین، سه دیپلمات اروپایی به رویترز گفتند که کمیسیون برجام که براساس این توافق تشکیل شده، احتمالاً ظرف دو هفته آینده نشست برگزار خواهند کرد.

این دیپلمات ها تاکید کردند که سه کشور اروپایی طرف برجام از نگرانی های ایران درباره اینکه تهران به توافقی پایبند مانده که واشنگتن ناقض آن است، بیم دارند.

این گزارش رویترز در حالی است که با وجود گذشت بیش از یک سال از خروج غیرقانونی و یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با وجود پایبندی کامل ایران به آن، کشورهای اروپایی هیچ اقدام موثری برای حفظ بهره مندی اقتصادی ایران از این توافق ننموده اند.

اروپایی ها در ابتدا اقدام به احیای قانون مسدودساز برای جلوگیری از خروج شرکت های اروپایی از ایران به تبعیت از تحریم های آمریکا کردند، اما این اقدام تاثیری چندانی نداشت.

آلمان، انگلیس و فرانسه سپس اقدام به تاسیس نهادی موسوم به اینستکس کردند تا تبادلات اقتصادی با ایران بدون احتیاج به نظام اقتصادی آمریکا امکانپذیر گردد.

اما اینستکس که قرار بود در ابتدا با کالاهای غیرتحریمی کار خود را شروع کند، با وجود ایجاد نهاد متناظر آن در ایران و گذشت بیش از یک سال از خروج واشنگتن از برجام، هنوز هیچ تبادل اقتصادی را برای ایران محقق ننموده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 496

به "خبرنگاران گزارش رویترز از کوشش اروپایی ها برای حفظ برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گزارش رویترز از کوشش اروپایی ها برای حفظ برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید