خوراکی هایی که کلید سرطان را غیر فعال می نمایند

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، اشاره به چای سبز جای شگفتی ندارد زیرا هرگاه که پژوهشگران پلی فنول های قدرتمند موجود در این نوشیدنی را که به نام کاتچین ها شناخته می شوند، برای مبارزه با سرطان مورد آنالیز قرارمی دهند، آنها را شگفت زده می نماید.

خوراکی هایی که کلید سرطان را غیر فعال می نمایند

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران نوشت: پروتئینی به نام GRP78 طی پژوهش های اخیر توجه پژوهشگران را به سوی خود جلب نموده زیرا این پروتئین مسئول فعال سازی جهش هایی است که به نام جهش های کراس (KRAS) شناخته می شوند.

کراس نوعی ژن است که می تواند سلول های عادی را به سلول های سرطانی تغییر دهد. این جهش ها در انواع مختلف سرطان دخیل هستند.

به عنوان مثال، 30 تا 50 درصد تومورهای کولورکتال دارای جهش های کراس هستند. حدود 90 درصد از سرطان های پانکراس نیز دارای این جهش ها هستند. در واقع آنها در حدود یک سوم از تمام موارد سرطان انسانی رخ می دهند، از این رو هدف قرار دادن پروتئینی که ژن کراس را فعال می نماید، به واقع اقدام بزرگی است.

پروتئین های GRP78 نه تنها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند، بلکه سطوح آن در افرادی که به سرطان مبتلا می شوند نیز افزایش می یابد. این به معنای افزایش احتمال عود سرطان در کنار کاهش نرخ بقای بیمار است.

تمام این خبرهای بد درباره GRP78 موجب شده تا دانشمندان احتمال کاهش یا غیر فعال سازی آن را مورد آنالیز قرار دهند. در مطالعه ای جدید، پژوهشگران سلول های پانکراس را به دو دلیل انتخاب کردند:

در مقایسه با سرطان های دیگر، سرطان های پانکراس میزبان بالاترین درصد جهش های کراس هستند.

آدنوکارسینوم داکتال پانکراس با نرخ بقای کمتر از 10 درصد برای بیمار یکی از مرگبارترین اشکال سرطان است.

پژوهشگران طی این مطالعه دریافتند که امکان تاثیر مستقیم بر این پروتئین ویرانگر وجود دارد. در این مطالعه که با حضور سوژه های حیوانی (موش ها) انجام شد، معین شد که 50 درصد کاهش در پروتئین GRP78 در سلول های پانکراس برای توقف نخستین مرحله رشد سرطان پانکراس کفایت می نماید.

اما در شرایطی که پژوهشگران از مقصود مطلع هستند اما هدف قرار دادن این پروتئین ها به طور خاص با داروها یک چالش است. خبر خوب این است که پژوهشگران بر استفاده از بعضی مواد غذایی و گیاهان دارویی به عنوان عوامل درمانی امیدوارنماینده متمرکز شده اند.

مواد غذایی که کلید سرطان را غیر فعال می نمایند

به گفته امی لی، یکی از پژوهشگران حاضر در مطالعه و استاد بیوشیمی و پزشکی مولکولی، بعضی مواد غذایی و گیاهان دارویی، از جمله چای سبز و سویا حاوی ترکیبات طبیعی هستند که می توانند پروتئین GRP78 را سرکوب نمایند.

اشاره به چای سبز جای شگفتی ندارد زیرا هرگاه که پژوهشگران پلی فنول های قدرتمند موجود در این نوشیدنی را که به نام کاتچین ها شناخته می شوند، برای مبارزه با سرطان مورد آنالیز قرار می دهند، آنها را شگفت زده می نماید.

ایزوفلاون های موجود در سویا نیز نشان داده اند که توانایی کاهش چندین ژن و پروتئین هایی را که به جهش های کراس منجر می شوند، دارند. از دیگر ترکیبات ضد سرطان بالقوه که معین شده است جهش های کراس را مهار می نمایند می توان به سولفورفان موجود در سبزی های چلیپایی، مانند بروکلی، گل کلم و کیل و پلی فنول کوئرستین موجود در بروکلی، پیازها و توت ها اشاره نمود.

هونوکیول که از درخت مگنولیا به دست می آید یکی دیگر از عوامل بالقوه است که آثار مهارنماینده پروتئین GRP78 را نشان داده است. گل های مگنولیا توانایی خود در زمینه مقابله با سرطان را نشان داده اند.

در شرایطی که این ترکیبات گیاهی نتایج امیدوارنماینده ای در پژوهش نشان داده اند، تا به امروز هیچ کدام از آنها به صورت بالینی مورد استفاده قرار نگرفته اند اما این به معنای آن نیست که نمی توانید استفاده از این مواد غذایی و گیاهان دارویی که فواید سلامت مختلفی را ارائه می نمایند، افزایش دهید.

به همین دلیل می توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

- روزانه حداقل دو فنجان چای سبز بنوشید.

- حداقل سه بار در هفته سبزی های چلیپایی مصرف کنید.

- یک مکمل هونوکیول که جدا از آثار ضد سرطان به عنوان یک عامل آنتی اکسیدان و ضد التهاب قوی نیز عمل می نماید، مصرف کنید.

- محدود کردن مصرف گوشت قرمز و به جای آن مصرف وعده های غذایی حاوی سویای ارگانیک یا محصولات تهیه شده از آن مانند تمپه، توفو یا ناتو.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 561

به "خوراکی هایی که کلید سرطان را غیر فعال می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکی هایی که کلید سرطان را غیر فعال می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید