ناگفته هایی درباره سجام و کد بورسی

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، سامانه جامع اطلاعات مشتریان با عنوان سامانه سجام در سال 1397 به منظور ثبت و نگهداری اطلاعات فعالین بازار سرمایه به وجود آمد. به موجب قانون سازمان بورس و اوراق بهادار تمامی افرادی که به تازگی قصد آغاز فعالیت و سرمایه گذاری در بازار سرمایه متشکل از بازار بورس و فرابورس را دارند ملزم به ثبت نام در سامانه سجام و طی کردن مراحل احراز هویت در این سامانه هستند.

ناگفته هایی درباره سجام و کد بورسی

همچنین تمامی سرمایه گذارانی که قبل از سال 1397 و ایجاد سامانه سجام فعالیت خود در بورس را شروع نموده اند ملزم به ثبت نام در این سامانه و وارد کردن اطلاعات خود در آن هستند. طراحی سامانه سجام مزایای بسیار زیادی به دنبال داشته است که از جمله آن می توان به عدم احتیاج به مراجعه حضوری سرمایه گذاران به کارگزاری ها جهت ثبت نام و احراز هویت در بورس، پرداخت سود افراد در مدت زمان های کوتاه، امکان ویرایش اطلاعات در صورت تغییر بدون احتیاج به مراجعه حضوری، امکان دسرسی به اطلاعات سرمایه گذاران در بازار سرمایه و … اشاره نمود.

برای ورود به سامانه سجام احتیاج است تا در ابتدا در این سامانه ثبت نام کنید که برای این کار کافی است تا با مراجعه به سایت این سامانه به آدرس sejam.ir اقدام به گذراندن مراحل ثبت نام کنید. پس از تکمیل فرآیند ثبت نام در سامانه سجام یک کد پیگیری در بازه زمانی حداکثر 24 ساعته به شماره تلفن شما ارسال خواهد شد. با دریافت این کد پیگیری برای تکمیل فرایند ثبت نام سامانه سجام و دریافت کد بورسی احتیاج به انجام فرآیند احراز هویت در این سامانه دارید.

به توصیه کارشناسان بخش سرمایه گذاری سایت دینا برای احراز هویت در سامانه سجام از دو طریق می توان عمل کرد اول آن که با مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان مورد تایید کارگزاری مربوطه اقدام به انجام فرآیند احراز هویت کنید که در این حالت ذکر دو نکته ضروری است:

با توجه به شرایط فعلی و وجود بیماری کرونا توصیه می شود تا حتی الامکان از مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان جلوگیری شود.

قبل از مراجعه به دفاتر پیشخوان و تکمیل فرایند ثبت نام و دریافت کد بورسی در صورتی که بخشی از اطلاعات خود را اشتباه وارد نموده اید ضروری است تا وارد سامانه سجام شده و از آنجا گزینه ویرایش اطلاعات را انتخاب و اقدام به وارد کردن اطلاعات جدید کنید.

برای دریافت کد بورسی صرف ثبت نام در سامانه سجام کافی نبوده و احتیاج به ثبت نام در یکی از کارگزاری های فعال در بازار سرمایه می باشد.

در صورت مراجعه به دفاتر پیشخوان حتما به دفاتر پیشخوان مورد تایید کارگزاری مربوطه مراجعه نموده تا امکان انجام فرآیند احراز هویت هم برای سامانه سجام و هم کارگزاری مربوطه فراهم شود.

ذکر این نکته ضروری است که از آنجایی که کارگزاری ها به عنوان واسطه بین سرمایه گذاران و بازار سرمایه عمل نموده این افراد فعال در این بازار را به یکدیگر وصل می نمایند در نتیجه انتخاب یک کارگزاری مناسب جهت انجام معاملات در بازار سرمایه به وسیله آن بسیار مهم می باشد و سرمایه گذاران باید دقت کافی را در هنگام انتخاب آنها به عمل آورند.

برای انتخاب کارگزاران ضروری است تا به نکاتی مانند نوع خدمات ارائه شده توسط آنها ، کیفیت پشتیبانی آنها و … دقت نمود. همچنین در صورتی که به هر دلیلی سرمایه گذار از کیفیت خدمات ارائه شده توسط کارگزاری خود راضی نبوده و قصد تغییر آن را داشته باشد می توان به وسیله تغییر کارگزار ناظر اقدام کند.

پس از ثبت نام سجام و انتخاب کارگزاری مناسب و در نهایت طی کردن مراحل احراز هویت یک کد با عنوان کد بورسی برای فعالیت و انجام معاملات در بازار بورس به سرمایه گذار تعلق می گیرد، پس از دریافت این کد برای افراد تازه واردی که تجربه کافی در زمینه فعالیت در بازار سرمایه را ندارند یکی از بهترین گزینه ها خرید و فروش سهام عرضه اولیه شرکت ها می باشد چرا که تجربه نشان داده است این نوع سهام در اکثریت مواقع سودده و با ریسک پایین همراه بوده است.

به استناد سایت دینا، سرمایه گذاری بر روی سهام صندوق های سرمایه گذاری دولتی با عنوان صندوق دارا یکم، دارا دوم و دارا سوم که به تازگی و از ابتدای امسال توسط دولت به منظور یاری به اقشار کم درآمد جامعه، تشویق افراد به سرمایه گذاری در بازار سرمایه و رونق بخشیدن به این بازار، انتقال نقدینگی به بازار سرمایه و دلایلی از این دست اجرا شده است از آنجایی که این صندوق ها از سهام شرکت های دولتی که غالبا شرکت های با اعتبار بالا و حجم عظیم می باشند تشکیل شده اند نیز می تواند دارای ریسک به مراتب پایین تری نسبت به سایر صندوق ها یا سهام های موجود در بازار سرمایه باشد.

در کنار سامانه سجام سامانه دیگری با عنوان سامانه سمات که مخفف شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می باشد وجود دارد، این سامانه قبل از سامانه سجام و در سال 1384 به منظور تسهیل و کاهش زمان انجام معاملات در بازار سرمایه برای فعالین در این بازار به وجود آمد. از جمله خدماتی که در این سامانه ارائه می شود می توان به ثبت، نگهداری، انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه برای فعالین این بازار و همچینن مشاهده دارایی سهام عدالت اشاره نمود . با استفاده از این دو سامانه فعالیت در بازار سرمایه نسبت به گذشته به مراتب ساده تر، با امنیت بالاتر، منظم تر و صرف زمان بسیار کمتر شده است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 5168

به "ناگفته هایی درباره سجام و کد بورسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته هایی درباره سجام و کد بورسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید