کنفرانس بین المللی فلسفه و حکمت برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران، کنفرانس بین المللی فلسفه و حکمت در راستای همکاری سه کشور ایران، آلمان و چین در پروژه ای با عنوان جاده ابریشم جدید برگزار می گردد. در این پروژه، دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، برلین، پوتسدام و ججیانگ با هم همکاری می نمایند. همچنین علاوه بر کنفرانس بین المللی فلسفه و حکمت که آوریل سال آینده به میزبانی دانشگاه های تهران برگزار می گردد، کنفرانس مهمان نوازی اکتبر سال 2019 به میزبانی برلین و کنفرانس فلسفه زندگی/هرمونوتیک در ترجمه آوریل سال 2020 به میزبانی شهر هانگژو چین برگزار خواهد شد.

کنفرانس بین المللی فلسفه و حکمت برگزار می گردد

هدف از برگزاری این سه کنفرانس، تبادل فرهنگی در حوزه علوم انسانی است. همچنین گسترش روابط با دانشگاه های ایران به منظور تشویق محققان علاقمند برای کار در پروژه های بینافرهنگی و بین المللی از دلایل این همکاری سه جانبه است. در بخش آلمانی، تمرکز دانشگاه بر حوزه های فلسفه، مطالعات فرهنگی، مطالعات مذهبی و مطالعات ادبی است. همکاران پروژه در دانشگاه چین نیز بر روی جهانی شدن فرهنگ و مسائل آن کار می نمایند، بدین ترتیب این بخش از پروژه، نمایانگر فرآیندهای بین المللی است که امروزه زندگی ما را شکل می دهند.

به طور کلی موضوع اصلی این سه کنفرانس، تغییرات شدید سیستم های فرهنگی، ارزش ها و نمادها است که از طریق آن ها، زندگی انسان ها، گروه ها و سازمان ها نیز تغییر می نمایند. در این سه کنفرانس، به چند سوال اساسی پرداخته می گردد: نقش و عملکرد اسطوره ها، ادیان یا ایدئولوژی ها در فرایند شکل گیری هویت فرهنگی چیست؟ وقتی افراد با زمینه های خاص فرهنگی با یکدیگر روبرو می شوند، چه اتفاقی روی می دهد؟ محققان در غرب براساس کدام نیازهای متافیزیکی و بر مبنای کدام چشم انداز، در مورد ایجاد یک تمدن جهانی صحبت می نمایند؟

البته این سوالات می توانند با توجه به موضوعات فلسفی و همچنین مسائل سیاسی یا قومی مورد آنالیز قرار گیرند. با این حال، تمرکز این سه کنفرانس بر روی فرایندهای بینافرهنگی و جهانی شدن است و با همین رویکرد به این سوالات پاسخ داده می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 آذر 1397 بروزرسانی: 11 آذر 1397 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 65

به "کنفرانس بین المللی فلسفه و حکمت برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنفرانس بین المللی فلسفه و حکمت برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید