آیا زدن دوز سوم واکسن ربطی به ابتلا به کرونا دارد؟

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، شماری از افرادی که دوز سوم واکسن کرونا را تزریق نموده اند، در شبکه های اجتماعی عنوان می نمایند که بعد از تزریق دوز سوم واکسن و به علت آن چه بعضی ایجاد طوفان ایمنی در بدن می نامند، به اُمیکرون مبتلا شده اند. اما آیا این ادعا درست است و پشتوانه علمی دارد؟

آیا زدن دوز سوم واکسن ربطی به ابتلا به کرونا دارد؟

به گزارش ایران، شمار ابتلا به اُمیکرون در بسیاری از کشور ها و از جمله ایران به سرعت با رشد تصاعدی همراه شده است و به همین نسبت، ادعا های بیشتری درباره آن منتشر می گردد.

در حال حاضر به دلیل برداشت اشتباه از آمار ابتلا در افراد واکسینه شده و واکسینه نشده اغلب ادعا می گردد که احتمال ابتلای افراد واکسینه شده نسبت به افراد واکسینه نشده بیشتر است. علاوه بر این، این روز ها بعضی باور های غلط و خطرناک درباره کرونای اُمیکرون در شبکه های اجتماعی و گاهی تبادل نظر های مردمی مطرح می گردد که نه تن ها هیچ سند علمی ندارد بلکه منجر به گمراهی مردم نیز شده است. بعضی تصورات غلط و رایج مانند اُمیکرون یک سرماخوردگی ساده است، بعد از تزریق واکسن به هیچ عنوان ناقل ویروس نیستیم و دیگر هرگز به کرونا مبتلا نخواهیم شد، مبتلایان به ویروس کرونا بعد از تزریق دوز سوم واکسن رو به افزایش است و ... به قدری در فضای مجازی زیاد شده است که با وجود پشت سر گذاشتن پنج پیک بیماری این بار کارشناسان حوزه سلامت آژیر خطر اینفودمی (انبوه اطلاعات درست و نادرستی است که یافتن منبع موثق و مطمئن را سخت می نماید) را در موج ششم کرونا به صدا درآورده اند. این که فراگیرشدن اطلاعات غلط در فضای مجازی، استناد به محتوا های علمی را به سایه کشانده است. در این میان شماری از افرادی که دوز سوم واکسن کرونا را تزریق نموده اند، در شبکه های اجتماعی عنوان می نمایند که بعد از تزریق دوز سوم واکسن و به دلیل آن چه بعضی ایجاد طوفان ایمنی در بدن می نامند، به اُمیکرون مبتلا شده اند. اما آیا این ادعا درست است و پشتوانه علمی دارد؟ پاسخ به این سؤال را دکتر حسن رودگری، رئیس مرکز پژوهش های سازمان نظام پزشکی کشور، به ایران تشریح می نماید:

این جمله که بعد از تزریق دوز سوم واکسن به اُمیکرون مبتلا می شویم هیچ مبنای علمی ندارد و نمی تواند هم داشته باشد. اغلب واکسن هایی که به عنوان دوز سوم تزریق می گردد همان واکسنی است که در دوز اول و دوم تزریق شده و گاهی بعضی از واکسن ها نیز به شکل ترکیبی تزریق می شوند. اتفاقی که می افتد چیست؟ همان طور که از واکسن ها انتظار می رود و شواهد علمی نیز نشان می دهد، واکسن ها از شدت بیماری و مرگ ومیر جلوگیری می نمایند نتیجتاً اگر به مقدار اثر بخشی واکسن ها و کارآزمایی بالینی شان رجوع کنیم می بینیم هیچ واکسنی صد درصد از بیماری جلوگیری نمی نماید و اثر بخشی شان نزدیک به 50 تا 95 درصد ثبت شده است. به دلیل جهش های زیاد اثر واکسن در برابر ابتلا کمتر شده است، اما واکسن ها همچنان باعث کاهش آمار بستری و فوتی ها می شوند، اما امکان ابتلای مجدد به یک جهش تازه همچنان وجود دارد.

یکی از خصوصیات اصلی سوش اُمیکرون قابلیت واکسن گریزی آن از سیستم ایمنی به درجاتی بیشتر از سوش های قبلی ویروس کروناست. به عبارتی سویه اُمیکرون به نسبت سویه های قبلی در کسانی که سه دوز واکسن زده اند و نیز افرادی که سابقه ابتلا دارند، احتمال ابتلا به کرونا را در 10 درصد این افراد افزایش می دهد. به عبارتی اگر در سویه های قبلی ویروس کرونا، افرادی به دلیل گرفتن عفونت یا تزریق واکسن در برابر عامل بیماری زا ایمن بودند در سویه اُمیکرون گزارش شده است که افراد حتی با فاصله یک ماه امکان ابتلا به عفونت مجدد را دارند. البته شدت عفونت در سویه های قبلی بیشتر بود، اما اُمیکرون از نظر شدت بیماری زایی نسبت به سویه دلتا ضعیف تر است؛ گرچه که اُمیکرون شش برابر قوی تر از دلتا در جامعه پخش می گردد و 70 برابر از دلتا در سیستم تنفسی فوقانی می تواند فعالیت کند، ولی در عوض 10 برابر کمتر از دلتا، ریه را درگیر می نماید. در واقع ما به سویه ای روبرو هستیم که نسبت به سویه های قبلی می تواند افراد واکسن زده و دارای سابقه ابتلا به کرونا را بیشتر مبتلا کند؛ حتی با فاصله کمتر از تزریق دوز اول، دوم و سوم واکسن یا عفونت قبلی. با همه این ها واکسن ها در برابر همه سویه ها مقاومت بدن را افزایش داده و شدت بیماری زایی و مرگ و میر را کاهش می دهند. دلیل افزایش مرگ ومیر در پیک فعلی سرعت بالای انتقال بیماری است یعنی وقتی قدر مطلق تعداد افراد مبتلایان در جامعه بالا می رود به دلیل آن که سیستم بهداشت و درمان مختل می گردد مرگ ومیر نیز افزایش پیدا می نماید.

تکرار می کنم این که بگوییم افزایش تعداد ابتلا ربطی به دوز سوم دارد، اصلاً این گونه نیست. بلکه موضوع اصلی سویه ویروس است. از طرفی درصد واکسیناسیون در دنیا و در ایران بالا رفته و به طور میانگین در کشور ما بیش از 70 درصد جمعیت حداقل یک دوز واکسن کرونا را تزریق نموده اند؛ بنابراین درصد مبتلایان به سویه اُمیکرون در افرادی که قبلاً واکسن زده اند، نسبت به افراد واکسینه نشده بیشتر است. به عبارتی وقتی از یک رقم بزرگتری (افراد واکسینه شده) حتی درصد کوچک تری بستری شوند، ظاهر امر نشان می دهد تعداد بستری در افرادی که هر سه دوز واکسن را تزریق نموده اند نسبت به افراد واکسینه نشده یا با دو دوز واکسن بیشتر است. دلیل این است که جمعیت بیشتری واکسینه شده اند و قدر مطلق اعداد بستری این افراد در بیمارستان نیز بیشتر خواهد بود، اما همچنان درصد مرگ ومیر و بستری در آی سی یو در افراد واکسن نزده بیشتر است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 11838

به "آیا زدن دوز سوم واکسن ربطی به ابتلا به کرونا دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا زدن دوز سوم واکسن ربطی به ابتلا به کرونا دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید