موافقت اتحادیه اروپا با تحریم 20 مقام بلند پایه بلاروس

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، اتحادیه اروپا با تحریم 20 مقام رسمی بلاروس که مظنون به تقلب در انتخابات و سرکوب معترضان هستند، موافقت کرد اما مسئله قرار دادن نام الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری منتخب در فهرست سیاه تحریم شدگان همچنان مورد اختلاف اعضا است.

موافقت اتحادیه اروپا با تحریم 20 مقام بلند پایه بلاروس

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به نقل از یورونیوز، موافقت با تحریم 20 مقام رسمی بلاروس در جریان نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در برلین اعلام شد. اختلاف بر سر گنجاندن نام الکساندر لوکاشنکو در فهرست تحریم شدگان میان اعضا سبب شده تا تصمیم برای این اقدام به زمان دیگری موکول گردد.

اتحادیه اروپا در حال کار روی طرح تحریم بعضی مقامات بلاروس است که گفته می گردد در نتیجه انتخابات دستکاری نموده و یا نقشی در سرکوب معترضان به انتخاب مجدد رئیس جمهوری فعلی این کشور داشته اند.

این تحریم ها سبب می گردد افراد قرار گرفته در فهرست سیاه از اقامت در کشورهای اروپایی منع شوند و اموال و دارایی های آنها نیز توقیف گردد.

پس از موافقت اصولی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا با فهرست نهایی تحریم مقامات بلاروس، این طرح باید به صورت رسمی به تصویب برسد؛ این درحالی است که در نشست روز آدینه وزرای خارجه اتحادیه در برلین اعضا بر سر گنجاندن نام لوکاشنکو با یکدیگر اختلاف نظر داشتند و لذا هنوز موافقت اصولی بر سر فهرست نهایی حاصل نشده است.

موافقان و مخالفان

لیتوانی، همسایه بلاروس که لوکاشنکو پیشتر مقامات این کشور را به دخالت در امور داخلی کشورش متهم نموده بود از موافقان گنجاندن نام رئیس جمهوری بلاروس در فهرست تحریم است.

لیناس لینکویسیوس، وزیر امور خارجه لیتوانی که کشورش هم اکنون میزبان سوتلانا تیخانوفسکایا، رقیب اصلی لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت و رهبر فعلی اپوزیسیون بلاروس است در سرانجام نشست پیش از ظهر وزرای خارجه اتحادیه اروپا در برلین تاکید نمود که موافق افزودن نام رئیس جمهوری بلاروس است و وی باید در فهرست تحریم گنجانده گردد.

وی در ادامه توضیح داد که اروپا باید به واکنش جدی خود به بحران بلاروس، جایی که به گفته او اوضاع به شکل بی سابقه ای غیرقابل تحمل است سرعت ببخشد.

توماس پتریچک، وزیر امور خارجه جمهوری چک نیز از موضع همتای لیتوانیایی خود دفاع نموده است. وی با اشاره به اینکه اعضا کم و بیش با تهیه فهرست بیست نفره و اینکه چه افرادی باید در آن قرار بگیرند موافقند، تصریح نموده است که تایید نهایی این فهرست به یک هفته زمان مضاعف احتیاج دارد.

وزیر امور خارجه جمهوری چک در عین حال توضیح داد که با قرار دریافت نام لوکاشنکو در فهرست یاد شده موافق است امابه گفته او باید برای این کار کمی دیگر منتظر ماند تا اگر شرایط و تحولات در بلاروس به سمتی مثبت گرایش پیدا نکرد، این تصمیم اجرایی گردد. پتریچک در ادامه یادآور شد که وزاری خارجه اتحادیه اروپا از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه خواسته اند که فهرست تحریم مقامات بلاروس برای نشست آینده وزرا در روز بیست و چهارم سپتامبر آماده و نهایی گردد.

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ با تاکید بر در پیش دریافت رویه ای احتیاط آمیز هشدار داده که تحریم و مجازات الکساندر لوکاشنکو ممکن است مانع کوشش های سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل بحران بلاروس به وسیله میانجی گری گردد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز آدینه در سرانجام نشست وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه به روسیه در باره هرگونه دخالت در امور داخلی بلاروس هشدار داد و از مسکو خواست تا به انتخاب های دموکراتیک مردم این کشور احترام بگذارد.

بورل که پس از نشست برلین با خبرنگاران سخن می گفت همچنین توضیح داد اگر روسیه خواستار استقلال و حاکمیت بلاروس است باید به خواست و انتخاب های دمکراتیک مردم این کشور احترام بگذارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه ضمن دعوت از طرفین این مناقشه به حل بحران به وسیله تبادل نظر خاطرنشان کرد که آماده است تا در صورت تشدید ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری برای یاری به دولت بلاروس برای کنترل اوضاع نیروهایی ویژه به خاک همسایه خود گسیل کند.

همزمان اعتراض ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت در بلاروس همچنان با اجتماعات و تظاهرات پراکنده که به دعوت اپوزیسیون این کشور برگزار می گردد، ادامه دارد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 4694

به "موافقت اتحادیه اروپا با تحریم 20 مقام بلند پایه بلاروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت اتحادیه اروپا با تحریم 20 مقام بلند پایه بلاروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید