وام جعاله مسکن، از بازرسی فرمالیته تا عدم پذیریش سند ملک به عنوان وثیقه

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، خبرنگاران: در حالی بانک مسکن برای بازرسی واحد مسکونی جهت پرداخت وام جعاله مبلغی را دریافت می نماید که به گفته بعضی متقاضیان در عمل بازرسی صورت نمی گیرد و کارکنان شعب نیز این اقدام را فرمالیتهمی دانند.

وام جعاله مسکن، از بازرسی فرمالیته تا عدم پذیریش سند ملک به عنوان وثیقه

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگار مالی مجله تصویر و سرگرمی، دیماه سال گذشته سقف تسهیلات خرید مسکن از 20 میلیون تومان به 35 میلیون تومان و وام جعاله (تعمیر مسکن) نیز به 10 میلیون تومان افزایش یافت.

بانک مسکن یکی از بانک هایی است که وام جعاله را برای دو مورد تعمیر و تکمیل واحد مسکونی را به وسیله سپرده از محل حساب صندوق پس انداز مسکن، صندوق پس انداز جوانان یا صندوق پس انداز ساخت مسکن پرداخت می نماید.

البته متقاضیان گزینه دیگری را برای دریافت وام جعاله دارند و آن خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن است. برای این کار متقاضی باید به قیمت روز اوراق را خریداری کند. هم اکنون نرخ هر برگه اوراق حق تقدم به طور میانگین 94 هزار تومان است، به عبارت دیگر برای دریافت تسهیلات 10 میلیون تومانی جعاله در گام اول باید متقاضی یک میلیون و 880 هزار تومان بپردازد.

پس از این مرحله باید فرم های مربوط به بازرسی از واحد مسکونی توسط متقاضی تکمیل و هزینه های مربوط به فیش های اداری و تمبر را نیز پرداخت گردد. طی کردن این مراحل فقط روی کاغذ آسان است، چراکه در حال حاضر متقاضیان با مسائلی در این زمینه روبرو هستند.

یکی از این مسائل مربوط با بازرسی از واحد مسکونی است، مسئله ای که یکی از متقاضیان وام 10 میلیون تومانی جعاله مسکن در مورد آن به مجله تصویر و سرگرمی می گوید: چند ماه پیش برای تعمیر سقف واحد مسکونی ام به فکر استفاده از وام جعاله مسکن افتادم و خیلی سریع درخواست آنرا به یکی از شعبات بانک مسکن دادم.

وی توضیح داد: بر این اساس 20 هزار تومان برای هزینه بازرسی پرداخت کردم و قرار شد ظرف یک هفته بازرس بیاید و واحد مسکونی را بازدید کند. یک هفته، دو هفته، سه هفته هم گذشت اما خبری از بازرس نشد، برای پیگیری به شعبه بانک مسکن مراجعه کردم و دلیل عدم حضور بازرس را پرسیدم.

وی ادامه داد: یکی از کارمندان بانک جواب قانع کننده ای به بنده داد و گفت بازرسی از واحد مسکونی فرمالیته است و پرونده را برای دریافت تسهیلات جعاله تکمیل کنید.

وی با طرح این پرسش که اگر بازرسی فرمالیته است پس چرا از متقاضیان هزینه بازرسی دریافت می گردد، اعلام کرد: به هر حال مبلغ 10 هزار تومان بابت فیش و 10 هزار تومان دیگر بابت تمبر پرداخت کردم و منتظر دریافت تسهیلات شدم. اما متاسفانه بانک مسکن سند خانه را به عنوان تضمین قبول نمی نماید، سندی که در رهن جایی نیست و فقط در رهن بانک مسکن است.

در سایت بانک مسکن در قبال ترهین ششدانگ وثیقه غیر منقول میزان وثیقه دریافتی مجموع اصل وسود تسهیلات جعاله آمده است. با توجه به سود حدود 4.4 میلیون تومانی وام جعاله مسکن مجموع اصل وام بعلاوه سود آن رقمی حدود 14 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود، از این رو تعیین نیست چرا بانک مسکن سند یک واحد مسکونی با ارزش حداقل 200 میلیون تومان را برای وام 10 میلیون تومانی جعاله قبول نمی نماید.

گفتنی است بازپرداخت تسهیلات 10 میلیون تومانی جعاله 60ماهه بوده که در روش ساده مبلغ اقساط ماهانه 237 هزار و 899 تومان است. در روش ساده بازپرداخت اقساط کل مبلغ سود 4 میلیون و 273 هزار و 958 تومان است.

در روش پلکانی سالانه سود تسهیلات 10 میلیون تومانی 4 میلیون و 481 هزار و 871 تومان است. مبلغ قسط سال اول این تسهیلات به روش پلکانی 218 هزار و 404 تومان است که این رقم در سال دوم به 229 هزار و 324 تومان افزایش می یابد.

در سال سوم مبلغ قسط 240 هزار و 790 تومان و در سال چهارم مبلغ قسط 252 هزار و 830 تومان است. در سال پایانی بازپرداخت تسهیلات نیز مبلغ قسط با رشد 21.5 درصدی به 265 هزار و 472 تومان افزایش می یابد.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 2306

به "وام جعاله مسکن، از بازرسی فرمالیته تا عدم پذیریش سند ملک به عنوان وثیقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام جعاله مسکن، از بازرسی فرمالیته تا عدم پذیریش سند ملک به عنوان وثیقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید