وزیر خارجه فرانسه: آینده توافق هسته ای در خطر است

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، وزیر خارجه فرانسه یک روز پس از فعال سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام تأکید کرد که آینده این توافق در معرض خطر قرار گرفته است.

وزیر خارجه فرانسه: آینده توافق هسته ای در خطر است

به گزارش گروه بین الملل مجله تصویر و سرگرمی به نقل از شبکه خبری الجزیره، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در گفتگو با مجله تصویر و سرگرمی گفت که آینده توافق هسته ای موسوم به برجام در خطر است.

وزیر امور خارج فرانسه که دولت متبوعش و دیگر اعضای اروپایی برجام با کوتاهی های مکرر در انجام تعهداتشان در نهایت ایران را به کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته ای خود وادار کردند، یک روز پس از فعال سازی سازوکار حل اختلاف در برجام توسط طرف های اروپایی این توافق گفت: آینده توافق هسته ای در خطر است و ما از ایران می خواهیم که به تعهدات خود پایبند باشد.

وی در ادامه مدعی شد: هدف از فعال سازی سازوکار حل اختلاف در توافق هسته ای این است که راهکاری دیپلماتیک برای سرانجام دادن به اختلافات خود با ایران پیدا کنیم.

مقامات سه کشور اروپایی عضو برجام روز سه شنبه 24 دی ماه در بیانیه ای مشترک گفتند که مکانیسم موسوم به سازوکار حل وفصل اختلافات در برجام را به جریان انداخته اند.

سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات نشده گفتند: ما به عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به همراه شرکای اروپایی مان منافع امنیتی مشترکی داریم. یکی از آنها، حفظ نظام منع اشاعه هسته ای و اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز اقدام به ساخت سلاح هسته ای نمی کند.

آنها در ادامه درباره توافق هسته ای برجام نوشتند: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همان طور که سران کشورهای ما به روشنی ابراز کرده اند نقشی کلیدی در این خصوص بازی می کند. برجام یکی از دستاوردهای کلیدی دیپلماسی چندجانبه و معماری نظم اشاعه جهانی است.

توافق هسته ای برجام سال 2015 میان ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد. دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض کرده از آن خارج شد.

آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم های تعلیق شده ذیل این توافق را احیا کرد و کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده های خود برای جبران تبعات این خروج عمل نکرده اند.

بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته ای، تهران در پنج مرحله با فواصل 60روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید کرده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای 26 و 36 توافق اجرا شده و به معنای نقض توافق نیست.

ایران از اردیبهشت ماه سال جاری پس از اعلام نخستین مرحله از کاهش تعهدات هسته ای خود، بارها اعلام کرده است که دیگر حاضر به اجرای یکجانبه برجام نخواهد بود و تنها زمانی تعهدات هسته ای خود را به طور کامل اجرا خواهد کرد که طرف مقابل نیز به تعهدات خود عمل کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 1879

به "وزیر خارجه فرانسه: آینده توافق هسته ای در خطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه فرانسه: آینده توافق هسته ای در خطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید