2 سال آینده فرصت طلایی برای تکمیل و ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، در نشست مشترک شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با دکتر منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، راهکارهای مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت مورد آنالیز نهاده شد.

2 سال آینده فرصت طلایی برای تکمیل و ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی و به نقل از دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، دکتر غلامی وزیر علوم و تحقیقات وفناوری در این نشست گفت: تمام زحماتی که برای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کشیده شده است مبتنی بر کارها و مطالعات تخصصی و علمی است. این فرصت مهم و مغتنمی است که بعد از فرمایش رهبری فراهم شده تا سند الگو در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به آنالیز و اصلاح گذاشته شود و این فرصت، به معنای مهم و ماندگار و اساسی بودن سند الگو برای نظام جمهوری اسلامی است.

دکتر غلامی ادامه داد: در راستای فراخوان رهبر معظم انقلاب، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی را به آنالیز، تکمیل و ارتقای سند الگو فراخوانده ایم تا از ظرفیت دانشگاه ها و مراجع علمی کشور در این جهت استفاده بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به روحیه نقادی موجود در دانشگاه ها، اگر به موقع به سراغ این مسئله نرویم، شاهد نقد خودمان خواهیم بود. لذا این فرصت برای همکاران فراهم شده تا با ورود به این موضوع نقش خود را در این زمینه ایفا نمایند. بر این اساس دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان هسته مرکزی آنالیز سند الگو مشخص شده تا فعالیت های علمی لازم را در این ارتباط انجام دهند.

وزیر علوم ادامه داد: ما به عنوان یک تکلیف به این مطلب نگاه نموده ایم و کوشش می کنیم در اولین فرصت نظرات همه دانشگاهیان را جمع نموده به مرکز الگو ارائه نمائیم تا نقش مؤثری در تکمیل و ارتقای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی داشته باشیم.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در سخنانی ضمن تشکر از حضور وزیر علوم و معاونان وی گفت: الگوی پیشرفت نقشی تاریخ ساز در ایران دارد و دارای جامعیت است و با بالاترین سطوح مدیریت و رهبری نظام ارتباط دارد. بنابراین آیندگان در ارزیابی جمهوری اسلامی به آن توجه ویژه خواهند داشت.

دکتر واعظ زاده با اشاره به ضرورت تکمیل و ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: در مدت تدوین الگو جلسات و نشست های متعددی با مراکز علمی و دانشگاه ها برگزار شده و این همکاری ها ادامه دارد.

وی ادامه داد: طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، به عنوان مهمترین سند برنامه ای کشور با استفاده از ظرفیت علمی و فکری کشور صورت گرفته است. مرحله تکمیل و ارتقای الگو نیز باید مبتنی بر مشارکت گسترده عالمان و اندیشمندان باشد. روش طراحی باز به جای بسته درنظر گرفته شده تا همکاری و مشارکت وسیع امکان پذیر شود. موفقیت الگو به همه کسانی تعلق دارد که در این امر مقدس به طُرق مختلف همکاری و مشارکت می نمایند. مرکز الگو وظیفه دارد و کوشش می نماید امکان فعال شدن توانایی ها و پتانسیل های علمی کشور را در طراحی الگو فراهم کند.

رئیس شورای عالی الگو گفت: دو سال آینده یک فرصت طلایی پیش روی دانشگاه ها و مراکز علمی برای ایفای این مسئولیت عظیم علمی و اجتماعی است. در این راه به رغم ارتباط خوبی که مرکز الگو با دانشگاهیان داشته است با چالش هایی روبرو هستیم و این چالش ها باید مرتفع شود تا از فرصت ایجاد شده، حداکثر استفاده شود.

دکتر واعظ زاده گفت: تاکنون بیش از سه هزار تن از پژوهشگران فعال کشور در شمار مشارکت نمایندگان اولیه تهیه سند الگو هستند و برای طی جهت پیش رو، از همه کسانی که به پیشرفت ایران علاقمند هستند با هر سلیقه ای، برای همکاری در این امر مهم، دعوت می شود. همکاری در این مرحله، علاوه بر افزایش غنای سند، یک فرصت برای همکاری دانشگاه ها با جامعه و ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها هم هست.

در ادامه این جلسه، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه ارائه داد و بعضی از اعضای شورای عالی و معاونان وزیر علوم به اظهار نظر و بحث در راستای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی پرداختند.

پس از اظهار نظر اعضای شورای عالی و معاونان وزیر موارد ذیل به عنوان جمع بندی جلسه مورد تأیید نهاده شد:

- مشارکت حداکثری دانشگاهیان با هرسلیقه فکری و سیاسی و تخصص برای همفکری و تکمیل و ارتقای الگوی پایه با استفاده از دانش بومی و تجربیات جهانی جلب شود. - ستاد پشتیبانی علمی برای تکمیل و ارتقای الگو با عضویت مدیران ارشد ستاد وزارت علوم و شماری از روسای، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با حضور نمایندگان مرکز الگو تشکیل شود. - همایش ها و هم اندیشی های تخصصی متنوع با حضور متخصصان رشته های علمی به منظور بهره مندی از نظرات و دستیابی به اجماع نخبگانی نسبت به الگو در دانشگاه های سراسر کشور برگزار شود. - در آنالیز سند، چارچوب و روش شناسی سند کنونی مفروض گرفته شود و بر آن اساس الگو ارتقا داده شود. برگشت به عقب و تدوین از ابتدا مناسب نیست. - اجرای برنامه های گفتمان سازی و مطالبه گری الگوی پیشرفت در بخش دانشجویی پیگیری و موضوعات مربوط به الگو در خاتمه نامه ها ورساله های دانشجویان مورد توجه قرار گیرد. - مشارکت انجمن های علمی در تهیه و طراحی الگو تسهیل و تقویت شود. - برگزاری کرسی های آزاداندیشی و برنامه های انجمن های علمی در سطح دانشجویی در معاونت فرهنگی و اجتماعی - نشست رؤسای دانشگاه ها به منظور تأمین مشارکت هرچه بیشتر مراکز علمی در تکمیل و ارتقای الگو برگزار شود. -نظرات اساتید و فرهیختگان ایرانی خارج از کشور نسبت به الگو اخذ شود. -حاصل نظرات دانشگاه ها و مراکز علمی در مورد تکمیل و ارتقای الگو در شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 296

به "2 سال آینده فرصت طلایی برای تکمیل و ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 سال آینده فرصت طلایی برای تکمیل و ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید