طرز تهیه حلیم با مرغ کشدار و مجلسی در 8 مرحله آسان

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، طرز تهیه حلیم با مرغ یکی از است که معمولا به عنوان صبحانه یا و سایر ایام مذهبی شناخته می گردد. حلیم معروف ایرانی با گندم و گوشت قرمز درست می گردد ولی برای کسانی که ممنوعیت مصرف گوشت دارند، حلیم گندم با مرغ، یک گزینه عالی به شمار میرود. حلیم مرغ با بلغور گندم، جو، جو پرک، برنج و با شیر هم می توان تهیه کرد. در این مقاله از در ما طرز تهیه حلیم با مرغ به چند روش و فوت و فن های پخت، خوشمزه و کشدار شدن حلیم مرغ را به شما آموزش خواهیم داد.

طرز تهیه حلیم با مرغ کشدار و مجلسی در 8 مرحله آسان

مواد لازم برای تهیه حلیم گندم با مرغ

مواد اولیهمیزان مورد احتیاج
گندم پوست کنده1 لیوان فرانسوی دسته دار
سینه مرغ (بدون پوست و استخوان)1 عدد
پیاز1 عدد
نمک، فلفل سیاه و زردچوبهبه میزان لازم
دارچینبه میزان لازم
کنجد، روغن حیوانی، شکر و …برای تزیین حلیم
نانبرای سرو حلیم مرغ

مدت زمان آماده سازی مواد: 24 ساعت

مدت زمان مورد احتیاج برای پخت حلیم مرغ: 4 ساعت

مراحل طرز تهیه حلیم گندم با مرغ

حلیم گندم با مرغ نسبت به و به زمان کمتری برای پخت احتیاج دارد ولی در عین حال، طعم بسیار لذیذی دارد. طرز تهیه حلیم مرغ مرحله به مرحله را به ترتیب زیر دنبال کنید.

مرحله اول: گندم حلیم را بخیسانید

در ابتدا گندم بدون پوست را پاک کنید و در یک کاسه بریزید. روی گندم ها را در حدی آب بریزید که آنها را کاملا بپوشاند. به مدت 24 ساعت گندم را خیس کنید و در این مدت، چند بار آن روی گندم را با آب تازه عوض کنید تا گندم ترش نکند یا جوانه نزد.

اگر گندم با پوست هم دارید، همین کار را انجام دهید، فقط بعد از پخت، باید گندم را صاف کنید. در این صورت، مقدار گندم را بیشتر در نظر بگیرید چون بخشی از گندم که پوست آن است، از حجم گندم، کم می گردد.

در صورت تمایل می توانید گندم بدون پوست را به روش های و اینترنتی از فروشگاه های زنجیره ای بخرید.

مرحله دوم: گندم را بپزید

بعد از اینکه گندم ها به خوبی خیس خوردند و حجیم شدند، آب روی آنها را دور بریزید. گندم ها را در یک قابلمه بریزید و به آنها، به میزان 3 برابر گندم ها (3 لیوان دسته دار فرانسوی) آب اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت بگذارید و اجازه دهید آب آغاز به جوشیدن کند. درب قابلمه را بگذارید و هر 15 دقیقه یک بار، گندم ها را هم بزنید تا ته نگیرد.

مرحله سوم: مرغ حلیم را بپزید

در حین پختن گندم ها، سینه مرغ را هم بپزید. می توانید از مخلوط ران و سینه هم بهره ببرید. 1 عدد پیاز را پوست بگیرید و به صورت درشت خرد کنید. پیاز و مرغ را در یک قابلمه بریزید و زردچوبه، فلفل سیاه و یک چوب دارچین را روی مرغ بریزید. می توانید به جای چوب دارچین از پودر دارچین بهره ببرید. میزانی آب روی مرغ بریزید و روی حرارت بگذارید تا آب بجوشد.

گوشت مرغ و انواع ادویه معطر غذا مثل فلفل سیاه، زردچوبه و دارچین را به روش های خرید حضوری و اینترنتی از فروشگاه های تهیه کنید.

مرحله چهارم: مرغ را ریش ریش کنید

بعد از جوشیدن آب روی مرغ، کف های روی مرغ را بگیرید تا گرفته گردد. درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید مرغ برای 1 ساعت بپزد و کاملا نرم گردد. سپس مرغ را آبکش کنید و آب آن را نگه دارید. مرغ که کمی سرد شد، آن را ریش ریش کنید و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: گوشت مرغ را بکوبید

وقتی مرغ ها را کاملا ریش ریش کردید، با گوشتکوب دستی، مرغ های ریش ریش شده را بکوبید تا کاملا چسبنده شوند و رنگ مرغ به سفیدی بزند. می توانید از گوشتکوب برقی هم بهره ببرید ولی استفاده از گوشتکوب دستی، چسبندگی بیشتری به گوشت حلیم می دهد و باعث کشدارتر شدن حلیم با گندم می گردد.

مرحله ششم: گندم حلیم را بکوبید

در فاصله پختن گندم، مدام گندم ها را هم بزنید تا آب آنها تمام نگردد. اگر آب گندم تمام شد، می توانید میزانی از آب مرغ که کنار گذاشته بودید را اضافه کنید. آب گندم نباید کاملا بخار گردد. وقتی گندم پخت و نرم شد، شعله گاز را خاموش کنید. اجازه دهید گندم از دما بیفتد. اگر گندم با پوست درست نموده اید، پوست های گندم را صاف کنید. سپس گندم را با گوشتکوب دستی یا برقی بکوبید تا نرم گردد.

مرحله هفتم: مواد حلیم مرغ را با هم بپزید

بعد از اینکه گندم ها را کوبیدید، گوشت مرغ کوبیده شده را هم به گندم ها اضافه کنید. قابلمه حلیم را حدود 15 تا 20 دقیقه روی حرارت بگذارید و در صورت دلخواه، میزانی نمک یا شکر (اگر نمک ریختید شکر اضافه نکنید و بالعکس) به حلیم گندم با مرغ اضافه کنید. حلیم گندم را با کفگیر، مدام به صورت هفتی هشتی هم بزنید تا کشدار گردد. حلیم را دورانی هم نزنید چون کشدار نمی گردد. اگر حلیم گندم خیلی سفت است، کمی دیگر از آب مرغ را اضافه کنید و دوباره هم بزنید.

مرحله هشتم: حلیم گندم با مرغ را سرو کنید

حلیم با مرغ که جا افتاد و غلیظ شد، شعله گاز را خاموش کنید. بعد از اینکه حلیم پخت و آماده شد، آن را در ظرف سرو بریزید و روی حلیم را با مواد دلخواه خود مثل کنجد، روغن حیوانی، پودر دارچین، برگ گل محمدی خشک و شکر یا نمک، تزیین و سرو کنید.

برای خرید نمک، شکر، روغن حیوانی و کنجد می توانید از فروشگاه های به روش های حضوری و اینترنتی اقدام کنید.

طرز تهیه حلیم مرغ به روش های دیگر

روش تهیه حلیم با مرغ و بلغور گندم

اگر می خواهید حلیم شما زودتر بپزد، می توانید از بلغور گندم به جای خود گندم پوست کنده یا گندم با پوست بهره ببرید. بلغورها را با آب بشویید و در یک قابلمه با میزانی آب بپزید تا نرم گردد. فقط بلغور، خیلی زود ته می گیرد و باید مدام آن را هم بزنید. بلغور را بعد از پخت، با مرغِ پخته و کوبیده مخلوط کنید و همه مواد را یک بار دیگر با گوشتکوب برقی یا دستی بکوبید. بقیه مراحل را مانند روش اول، دنبال کنید.

را به روش های خرید حضوری و اینترنتی از فروشگاه های می توانید تهیه کنید.

روش تهیه حلیم با مرغ و جو

در طرز تهیه حلیم مرغ می توانید به جای گندم از جو یا جو پرک بهره ببرید. استفاده از جو برای تهیه حلیم، به زمان پخت بیشتری احتیاج دارد ولی جو پرک یا بلغور جو در زمان کمی می پزد. در این روش هم باید جداگانه جو یا بلغور جو یا پرک جو را بپزید. سپس آنها را بکوبید و بعد با مرغ پخته و کوبیده شده، مخلوط کنید تا یکدست گردد. بقیه مراحل را هم مانند روش اول طرز تهیه حلیم مرغ، دنبال کنید.

شما می توانید به صورت های مختلف را از فروشگاه های به روش های خرید حضوری یا اینترنتی تهیه کنید.

روش تهیه حلیم مرغ با شیر

برای تهیه حلیم مرغ با شیر، باید مراحل طرز تهیه حلیم با مرغ را دنبال کنید، فقط بعد از اینکه گندم پخت، به میزان نصف لیوان شیر، به گندم های پخته اضافه کنید و گندم را با شیر بجوشانید تا شیر به خورد گندم ها برود. سپس بقیه مراحل را دنبال کنید.

را به روش های حضوری و اینترنتی از فروشگاه های می توانید بخرید.

روش تهیه حلیم برنج با مرغ

در صورتی که می خواهید حلیم برنج با مرغ درست کنید، باید برنج نیم دانه ایرانی را جداگانه بپزید و بکوبید. بهتر است از ترکیب گندم و برنج برای تهیه حلیم برنج با مرغ بهره ببرید. یعنی نصف لیوان برنج نیم دانه و نصف لیوان گندم یا بلغور گندم بهره ببرید.

بعد از اینکه گندم یا بلغور گندم پخت، برنج را هم پختید، آنها را با هم مخلوط کنید و بکوبید. سپس مرغ پخته و کوبیده شده را اضافه کنید و مراحل تهیه حلیم را مانند روش اول تکرار کنید.

برای خرید می توانید از فروشگاه های به روش های خرید حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

فوت و فن های خوشمزه شدن حلیم با مرغ

چه کار کنیم حلیم گندم با مرغ کشدار گردد؟

  • برای کشدار شدن حلیم مرغ، از سینه مرغ یا ترکیب سینه و ران مرغ بهره ببرید. باید مرغ پخته شده را ریش ریش کنید و به خوبی بکوبید. استفاده از گوشتکوب دستی برای کشدار شدن حلیم، بهتر از گوشتکوب برقی است.
  • در زمان مخلوط کردن مرغ با گندم، باید مواد حلیم را به صورت هفتی هشتی هم بزنید.
  • هر چه حلیم را بیشتر هم بزنید، کشدارتر می گردد.

از کدام قسمت مرغ برای حلیم استفاده کنیم؟

برترین قسمت برای تهیه حلیم با مرغ، سینه مرغ است ولی می توانید از ترکیب ران و سینه هم بهره ببرید. فقط مراقب باشید که مرغ نباید پوست و استخوان داشته باشد. اگر از قسمت های با پوست و استخوان دار استفاده می کنید، بعد از پختن، پوست و استخوان را جدا کنید و بعد ریش ریش نموده و بکوبید.

محصولات مرتبط

اسپند75گرمی سلفونی

17,300 تومان 17,500 تومان 1% تخفیف

کنجد برشته 120 گرمی عقاب

75,900 تومان 77,000 تومان 1% تخفیف

زعفران رشته ای 4 گرمی هم خوان

157,950 تومان 175,500 تومان 10% تخفیف

پودر فلفل سیاه پت 80 گرمی فامیلا

61,100 تومان 61,900 تومان 1% تخفیف

پودر دارچین پت 80 گرمی فامیلا

45,300 تومان 45,900 تومان 1% تخفیف

زردچوبه 550 گرمی گلستان

135,900 تومان 137,900 تومان 1% تخفیف

پودر فلفل سیاه 150 گرمی فامیلا

115,900 تومان 117,900 تومان 2% تخفیف

برنج ایرانی ندا 10 کیلویی هایلی

514,900 تومان 520,000 تومان 1% تخفیف

روغن ممتاز 900 گرم طلایی لادن

80,900 تومان 85,800 تومان 6% تخفیف

روغن کره حیوانی قوطی 700 گرمی بیستون

314,900 تومان 318,000 تومان 1% تخفیف

جو دوسر شکلات و پسته 7 ساشه 294 گرم آذوقه

39,900 تومان 44,121 تومان 10% تخفیف

جو پوست کنده بسته سلفونی 900 گرمی آذوقه

40,300 تومان 44,900 تومان 10% تخفیف

بلغور گندم بسته سلفونی 800 گرمی آذوقه

31,300 تومان 34,900 تومان 10% تخفیف

گندم پوست کنده بسته سلفونی 900 گرمی آذوقه

31,300 تومان 34,900 تومان 10% تخفیف

قند 400 گرمی صمیم

30,900 تومان 34,539 تومان 11% تخفیف

شکر 1 کیلویی ورامین

49,000 تومان 49,500 تومان 1% تخفیف

شیر پرچرب 950 سی سی ساده میهن ESL

30,500 تومان 31,000 تومان 2% تخفیف

جوجه کباب زعفرانی مرغ تازه 900 گرمی رزا

180,536 تومان 192,060 تومان 6% تخفیف

منبع: افق کوروش
انتشار: 17 تیر 1403 بروزرسانی: 17 تیر 1403 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 17184

به "طرز تهیه حلیم با مرغ کشدار و مجلسی در 8 مرحله آسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه حلیم با مرغ کشدار و مجلسی در 8 مرحله آسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید