کدام روغن خوراکی بهتر است؟

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، روغن های خوراکی امروزه جزو لاینفک آشپزی محسوب می شوند. با پیشرفت علم تغذیه، بر تنوع روغن های خوراکی افزوده شده است، اما سوال اینجا است که کدام روغن از بقیه بهتر است؟

کدام روغن خوراکی بهتر است؟

خبرنگاران | روغن های خوراکی امروزه جزو لاینفک آشپزی محسوب می شوند. با پیشرفت علم تغذیه، بر تنوع روغن های خوراکی افزوده شده است، اما سوال اینجا است که کدام روغن از بقیه بهتر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ریدرز دایجست، اگر انواع روغن های خوراکی در آشپزخانه شما پیدا می شود، پس بهتر است تفاوت و خواص هر یک را بدانید. این کار موجب می شود تا روغن های خوراکی را در جای خود و به مقدار مناسب مصرف کنید.

دلیل این امر کاملا شاخص است؛ هر روغن خواص و طعم متفاوتی به غذا می دهد و از نظر چرب بودن نیز با دیگری تفاوت هایی دارد. بنابراین بهتر است برای انواع آشپزی از روغن خوراکی مورد نیاز خود استفاده شود. در ادامه در ارتباط با مواد غذایی و روغن متناسب با آن خواهید خواند.

برای سرخ کردن عمیق و برشته کردن

روغن بادام یکی از سالم ترین اعضای خانواده چربی های تک اشباع نشده است. البته روغن ماکادمیا (فندق استرالیایی) و روغن زیتون نیز جزو روغن های سالم این گروه محسوب می شوند. نقطه دودِ روغن بادام در 450 درجه سانتی گراد اتفاق می افتد، بنابراین می توان از آن در انواع آشپزی ها بهره جست. این روغن همچنین طعمی دلچسب دارد و بهتر است آن را در جای خشک و خنک نگهداری شود.

روغن آفتابگردان نیز گزینه ای مناسب است. از این روغن به سبب پایداری در دمای بالا می توان در انواع آشپزی استفاده کرد. روغن آفتابگردان همچنین برای سرخ کردن انواع غذا بسیار مناسب است. علاوه بر این، روغن آفتابگردان جایگزینی مناسب برای کره در پخت کیک است. روغن آفتابگردان هم باید در جای خشک و خنک نگهداری شود.

برای پخت و پز

روغن ماکادمیا یا همان روغن فندق استرالیایی طعمی خوشمزه و به یاد ماندنی به غذا می دهد. این روغن سرشار از آنتی اکسیدان و چربی های تکسیر نشده است. روغن ماکادمیا تا دمای 230 درجه سانتی گراد هم مقاومت می کند و اگر در جای خشک و خنک نگهداری شود، تا سه سال تاریخ انقضا دارد.

برای تفت دادن، تهیه سس و آشپزی در دمای پایین

از روغن کنجد به عنوان ملکه روغن های خوراکی یاد می شود. این روغن در آشپزی هندی کاربرد فراوانی داشته و علاوه بر آن در آشپزی چینی و جنوب شرق آسیا نیز کاربرد دارد. روغن کنجد بر خلاف بقیه روغن ها تاریخ انقضای پایینی دارد. این روغن تنها یک ماه پس از مصرف انقضا دارد. از قلم نیاندازید که روغن کنجد را همیشه باید در یخچال نگهداری کرد.

برای تهیه سالاد یا خواباندن مواد غذایی در روغن

روغن خالص زیتون یکی از سالم ترین روغن های خوراکی در جهان است. طعم روغن زیتون با تمام روغن های دیگر متفاوت بوده و بستگی به محل پرورش زیتون ها دارد. روغن زیتون در جای خشک و خنک تا 12 ماه باقی می ماند.

روغن گردو در دو حالت سرخ کردنی و روغن خالصِ تولید شده به روش پرس سرد وجود دارد. نوع دوم البته گزینه ای بهتر است. روغن گردو را می توان همراه سالاد، غذاهای طبخ شده و ماهی میل کرد. تاریخ انقضای روغن گردو در شرایط عادی سه تا چهار ماه است.

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 13490

به "کدام روغن خوراکی بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام روغن خوراکی بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید