7 طرز تهیه دوغ خانگی به سبک بازاری با شیر، بدون شیر و با ماست

به گزارش مجله تصویر و سرگرمی، طرز تهیه دوغ خانگی به سبک بازاری در خانه کار سختی نیست. دوغ یکی از محبوب ترین نوشیدنی های ما ایرانی است که معمولا نوشیدن آن در کنار انواع غذاهای سنتی و ایرانی بسیار لذت بخش است. در این مقاله از در می توانید با چند روش طرز تهیه دوغ خوشمزه خانگی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص طرز تهیه دوغ خانگی با ماست پاسخ خواهیم داد.

7 طرز تهیه دوغ خانگی به سبک بازاری با شیر، بدون شیر و با ماست

طرز تهیه دوغ محلی با شیر

مدت زمان آماده سازی: 15 دقیقه

مواد لازم برای تهیه دوغ خانگی گازدار با شیر

  • ماست: 4 قاشق غذاخوری
  • شیر محلی: 1 لیتر
  • نمک: 1 قاشق غذاخوری
  • شکر: 1/2 قاشق غذاخوری
  • قند: 1 حبه

مراحل طرز تهیه دوغ خانگی با شیر

دوغ محلی معمولا طعم بسیار متفاوتی با دوغ های بازاری دارد. این دوغ ها معمولا طعم ترشی دارند و گازدار هستند. برای درست کردن دوغ محلی در خانه روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها طرز تهیه دوغ خانگی با شیر است. در ادامه می توانید با مراحل درست کردن دوغ خانگی با شیر آشنا شوید.

مرحله اول؛ ترکیب کردن شیر و آب

در اولین مرحله از طرز تهیه دوغ خانگی با شیر باید شیر را در قابلمه بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید. به مقدار یک لیوان از این ترکیب را کنار بگذارید و شعله گاز را روشن کنید تا شیر کمی گرم گردد. در این مرحله شیر به هیچ عنوان نباید داغ گردد و بعد از این که کمی گرم شد، می توانید شعله گاز را خاموش کنید.

مرحله دوم؛ ترکیب کردن مواد دوغ

در این مرحله از طرز تهیه دوغ گازدار ترش و خوشمزه خانگی باید نمک، شکر، ماست و 1 لیوان شیری که کنار گذاشته بودید را به شیر گرم شده اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا کاملاً ترکیب شوند. می توانید، ، و را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های همیشه تخفیف بخرید.

مرحله سوم؛ آماده کردن دوغ

بعد از ترکیب کردن مواد دوغ باید آن را داخل یک بطری بریزید. به خاطر داشته باشید که سر بطری باید کمی خالی باشد. بطری را تکان دهید و آن را در جای گرمی بگذارید تا دوغ شما ترش و گازدار گردد.

طرز تهیه دوغ نعنایی بدون شیر

مدت زمان آماده سازی: 10 دقیقه

مواد لازم برای تهیه دوغ با ماست و نعنا

  • ماست ترش: 4 قاشق غذاخوری
  • آب: 4 لیوان فرانسوی دسته دار
  • نمک: 1 قاشق چای خوری
  • نعنا خشک: 1/2 قاشق غذاخوری
  • قند: 2 حبه کوچک

مراحل طرز تهیه دوغ نعنایی بدون شیر

یکی از رایج ترین روش های درست کردن دوغ استفاده از ترکیب ماست، نعنا و آب است. اما برای این که دوغ شما خوش طعم تر گردد، ضروری است فوت و فن هایی را رعایت کنید. در ادامه می توانید با مراحل طرز تهیه دوغ با ماست بدون شیر آشنا شوید.

مرحله اول؛ ترکیب کردن ماست و آب

در اولین مرحله از طرز تهیه دوغ نعنایی خانگی باید ماستی که کمی ترش شده را هم بزنید تا کاملاً یکدست گردد. سپس 4 لیوان آب را به آن اضافه کنید و مواد را به خوبی ترکیب کنید.

مرحله دوم؛ آماده کردن دوغ

بعد از ترکیب کردن ماست و آب در این مرحله باید نعنا خشک رو اضافه کنید و در ادامه حبه های قند را به نیز داخل دوغ بیندازید. دوغ را در بطری بریزید و برای 10 دقیقه خوب تکان دهید تا قند در آن حل گردد.

برای این که دوغ شما گازدار گردد، می توانید آن را برای 1 هفته در بیرون از یخچال یا داخل تراس قرار دهید و روزانه 2 تا 3 دقیقه آن را تکان دهید. بعد از این مدت دوغ را در یخچال بگذارید و بعد از خنک شدن بنوشید. می توانید و انواع از جمله نعنا خشک را به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه های زنجیره ای بخرید.

طرز تهیه دوغ محلی گیلان

برای درست کردن دوغ محلی گیلان باید از شیر گاو تازه بهره ببرید. شیر را در قابلمه بجوشانید و سپس صبر کنید تا دمای آن ملایم گردد. سپس یک قاشق ماست به آن اضافه کنید. یک پارچه دور قابلمه بپیچید و اجازه دهید شیر به ماست تبدیل گردد.

بعد از این که ماست شما آماده شد، آن را در بطری بریزید و آنقدر تکان دهید تا دوغ شما آماده گردد. اگر این دوغ را با شیر محلی درست کنید روی دوغ کره ایجاد می گردد. می توانید کره را از دوغ جدا کنید. سپس مقداری (نمک سبز) به دوغ اضافه کنید و آن را میل کنید.

طرز تهیه دوغ خانگی سریع

در طرز تهیه دوغ خوشمزه خانگی سریع ابتدا باید ماست ترش را با چنگال خوب هم بزنید تا یکدست و براق گردد. سپس دو برابر حجم ماست به آن آب سرد اضافه کنید. نمک و نعنا را اضافه کنید و دوغ را داخل بطری بریزید. بطری را برای چند دقیقه تکان دهید تا ماست و آب کاملاً با هم ترکیب شوند.

می توانید 2 حبه قند به دوغ اضافه کنید تا دوغ شما گازدار گردد. هم زدن دوغ را برای 15 دقیقه ادامه دهید. سپس می توانید این دوغ خوشمزه خانگی را میل کنید.

طرز تهیه دوغ ترکی

دوغ ترکی که با نام دوغ آیران شناخته می گردد یکی دیگر از خوشمزه ترین انواع دوغ است که می توانید آن را در خانه درست کنید. برای تهیه این دوغ باید ماست ترش را همراه با آب و نمک در مخلوط کن بریزید و برای مدت 20 تا 30 ثانیه مواد را با هم ترکیب کنید.

یکی از مهم ترین ویژگی های دوغ ترکی این است که روی آن باید کمی کف کند. دوغ ترکی شما به همین راحتی آماده است، می توانید آن را نوش جان کنید.

طرز تهیه دوغ عربی

برای درست کردن دوغ عربی باید ماست تازه رقیق را با همزن بزنید و تا شل گردد. سپس پونه و نعنا و در صورت تمایل کمی آویشن و نمک به آن اضافه کنید. حالا دوغ را در پارچ بریزید و چند قالب یخ به آن اضافه کنید. دوغ عربی شما آماده است.

طرز تهیه دوغ با شیر بدون ماست

برای تهیه دوغ با شیر بدون ماست باید از کفیر بهره ببرید. در باید قارچ کفیر را به شیر تازه اضافه کنید. سپس شیر را در برای مدت 2 روز در کابینت بگذارید و بعد از دو روز دوغ را از صافی رد کنید. در صورت احتیاج مقداری آب به دوغ اضافه کنید تا رقیق تر گردد.

نکات و فوت و فن های طرز تهیه دوغ خانگی

*برای تهیه دوغ خانگی با ماست می توانید از ماست بیشتری بهره ببرید تا دوغ شما غلیظ تر گردد.

*در صورتی که دوست دارید دوغ خانگی شما گازدار گردد، بهتر است آن را برای چند روز در یک محیط گرم قرار دهید.

*برای خوش طعم شدن دوغ خانگی می توانید مقداری پودر موسیر، پودر گل محمدی، پونه و یا سبزیجات مختلف محلی نیز به آن اضافه کنید.

*در صورت تمایل می توانید برای تهیه دوغ خانگی به جای نعنا خشک از نعنا تازه خرد شده نیز بهره ببرید.

*به خاطر داشته باشید که اگر شکر دوغ زیاد گردد، دوغ شما بدطعم می گردد.

*اگر دوست دارید دوغ شما ترش و گازدار گردد، باید از ماست ترش برای تهیه دوغ خانگی بهره ببرید. اگر ماست شما شیرین است، می توانید 1 تا 2 روز ماست را خارج از یخچال قرار دهید تا ترش گردد.

*اگر به هر دلیلی نمی توانید در خانه دوغ درست کنید، می توانید با بالاترین کیفیت و طعم های متنوع را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های بخرید.

*در طرز تهیه دوغ عشایری معمولا آن را داخل پوست بز می ریزند و آنقدر تکان می دهند که دوغ آماده گردد. بعضی از عشایر از برای تهیه دوغ خانگی استفاده می نمایند.

سوالات متداول

طرز تهیه دوغ با ماست فوری چگونه است؟

برای درست کردن دوغ با ماست فوری باید ابتدا ماست را با نمک ترکیب کنید و خوب هم بزنید و سپس آب را اضافه کنید. در نهایت دوغ را داخل بطری بریزید و وقتی به خوبی ترکیب شد، میل کنید.

دلیل اضافه کردن قند در دوغ چیست؟

اضافه کردن قند به دوغ موجب گازدار شدن دوغ می گردد.

طرز تهیه دوغ غلیظ خانگی چگونه است؟

در صورتی که دوست دارید دوغ خانگی شما غلیظ گردد، باید به ازای هر لیوان ماست از دو لیوان آب بهره ببرید.

آیا می توان در طرز تهیه دوغ خانگی از عرق نعنا استفاده کرد؟

در صورتی که به نعنای خشک یا تازه دسترسی ندارید می توانید برای طعم دادن به دوغ خانگی از عرق نعنا بهره ببرید. نعنا طبع گرمی دارد و موجب گرم شدن طبع دوغ می گردد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 10 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1402 گردآورنده: wallpaper7.ir شناسه مطلب: 15888

به "7 طرز تهیه دوغ خانگی به سبک بازاری با شیر، بدون شیر و با ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 طرز تهیه دوغ خانگی به سبک بازاری با شیر، بدون شیر و با ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید